Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 21.01. 2022 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Odkaz pre starostu

Počasie
Sociálne služby
Sociálne služby
Podporený projekt
Fond na podporu športu
Fotogaléria
galeria

Myjavskí gymnazisti vo Fínsku

livisa vo fínskuGymnázium Myjava sa zapojilo do ďalšieho medzinárodného programu. Tentokrát ide o Erasmus+. V rámci neho sa škola zúčastnila projektu Genius - mladí podnikatelia v európskych školách. Projekt je založený na týždenných výmenných pobytoch v rámci piatich európskych krajín - Slovenska, Talianska, Grécka, Fínska a Dánska. Cieľom projektu je poskytnúť študentom možnosť spoznávať nové krajiny a ich kultúry, no zároveň získavať skúsenosti v oblasti podnikania, ktoré rozvíjajú ich osobnosť a pomáhajú im nájsť si uplatnenie na trhu práce. Projekt funguje na báze mobilít do každej zo zúčastnených krajín, pričom jednotlivé tímy pozostávajú zo šestice študentov a dvoch sprevádzajúcich profesorov.Tu vám ponúkame pohľad na zážitky myjavských študentov vo Fínsku, ktoré nám opísal Martin Krč z 3.B.

     "Bol som jedným zo šťastlivcov, ktorí mali možnosť zúčastniť sa tohto projektu a spolu s piatimi ďalšími študentmi - Ninou Kovaříkovou, Adelou Zruttovou, Viktóriou Halabrínovou, Danielom Havlom a Adamom Eliášom a sprevádzajúcimi učiteľmi Radimom Kovaříkom a Mattom Haarmanom, sme v januári tohto roka vycestovali do Fínska. Bola to pre nás všetkých nezabudnuteľná skúsenosť sprevádzaná množstvom krásnych zážitkov. Po niekoľkomesačnom čakaní, odkedy nám bolo oznámené, že sa zúčastníme projektu Erasmus Genius+, sme sa vrhli do prípravy nášho podnikateľského plánu. Ten sme mali odprezentovať vo Fínsku. Rozhodli sme sa, že nakoľko majú ľudia na Slovensku radi pivo, naučíme ich ho variť, nech si môžu vyrábať svoje vlastné. Zameraním nášho podnikateľského zámeru bola teda škola pivovarníctva. Pri práci na našom podnikateľskom pláne sme sa potýkali s mnohými problémami a postupne sme zisťovali, aké ťažké je začať podnikať bez predchádzajúcich skúseností. Našťastie sme sa po celý čas pohybovali len v teoretickej rovine a tak sme nemuseli čeliť reálnym následkom našich rozhodnutí. Keď konečne nastal čas vyraziť, boli sme plní očakávaní, no zároveň aj obáv. Mali sme stráviť týždeň v pre nás cudzom prostredí, v cudzej rodine a medzi cudzími ľuďmi. Zneisťovali nás spoločenské a kultúrne rozdiely, ktoré sme vnímali ako bariéru v nadviazaní vzťahov. Tieto obavy však dlho nevydržali a prelomilo ich už prvé stretnutie s našimi fínskymi hostiteľskými rodinami, ktoré nás neuveriteľne prívetivo privítali na letisku. Keď si nás priviezli domov, robili všetko pre to, aby sme sa u nich aj cítili ako doma a okamžite sme v nich našli nielen srdečných a obetavých hostiteľov, ale aj dobrých priateľov.

     Lovisa, mesto, v ktorom sme počas pobytu vo Fínsku bývali, bolo zážitkom samo o sebe. Nádherná architektúra tu spolu s pokojom, ktorý pre mestá nebýva charakteristický, tvorili úžasnú atmosféru. Tou si nás Lovisa k sebe pripútala od prvej chvíle. Hneď na ďalší deň sme mali možnosť vychutnať si mesto v jeho plnej kráse počas túry so sprievodcom. No keďže s projektom boli spojené aj povinnosti, čakala nás prezentácia nášho podnikateľského zámeru. Prezentovať ho bolo počas nášho pobytu treba dvakrát. Po prvom odprezentovaní sme sa rozdelili do medzinárodných skupín, z ktorých každá mala za úlohu poskytnúť nové pohľady na niektorý z projektov a prispieť tak k jeho zlepšeniu. Následne sme projekt odprezentovali pred odbornou porotou zloženou zo skúsených fínskych podnikateľov, ktorí nám poskytli profesionálnu spätnú väzbu na našu prácu. Okrem toho sa náš týždenný pobyt vo Fínsku skladal z obrovského množstva aktivít a na nudu jednoducho nebol čas. Zúčastnili sme sa vyučovacích hodín na Gymnáziu v Lovise a mali sme tak možnosť porovnať si tamojší vzdelávací systém s naším. Takisto sme sa zúčastnili prehliadky firmy Eltete s pobočkou v Lovise, ktorá prispela k našim prvým skúsenostiam s podnikaním. Samozrejme nechýbala ani príležitosť spoznať hlavné mesto Fínska - Helsinki. Medzi ďalšie aktivity, z ktorých mnohé si pre nás pripravili aj naše hostiteľské rodiny, patrili napríklad bowling, korčuľovanie, sánkovanie a samozrejme všadeprítomná sauna. Týždeň strávený vo Fínsku v nás zanechal nespočet skvelých spomienok, ktoré sa nám vybavia vždy, keď napríklad len počujeme slovo sauna. Nadobudli sme nové skúsenosti, spoznali sme novú krajinu, nových ľudí a tak trochu aj samých seba. Teraz nám už len zostáva tešiť sa na našich fínskych priateľov, ktorí nás prídu navštíviť o rok."

zdroj: Martin Krč, Gymnázium Myjava, 3.B


Spoločné korčuľovanie vo Fínsku. Prezentácia projektu myjavských gymnazistov v Lovise. Mesto Lovisa vo Fínsku.
Vytlačiť | Pridané: 13:28:40 01.03.2017 | Prečítané: 1785x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Január 2022
PUSŠPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online22
Dnes  300
Mesiac  29108
Celkovo2063024

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac