Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 26.04. 2018 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Myjavská tylová čipka na pohľadniciach a DVD

tylová čipkaAKTUALIZOVANÉ - Centrum tradičnej kultúry v Myjave (ďalej CTK Myjava) dlhodobo realizuje odborné aktivity zamerané na výskum, dokumentáciu, archiváciu, digitalizáciu, revitalizáciu a prezentáciu tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny a jej tvorby ako špecifického prejavu tradičnej textilnej kultúry oblasti Myjavskej pahorkatiny. Koncom roka 2016 CTK Myjava vydalo metodické DVD – Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny zamerané na podporu udržateľnosti tohto jedinečného prvku národného kultúrneho dedičstva. Ide o metodickú pomôcku s podrobnými návodmi paličkovania tradičných vzorov tylových paličkovaných čipiek z oblasti Myjavskej pahorkatiny.     Edícia je určená pre široké spektrum odbornej i laickej verejnosti, pokrývajúca rôzne stupne náročnosti. Zámerom je prostredníctvom týchto metodických pomôcok sprístupniť, sprostredkovane odovzdať a rozšíriť zručnosť paličkovania jednej z najnáročnejších typov slovenských čipiek. Na slovenskom trhu doteraz neexistovali metodické materiály v multimediálnej podobe, ktoré by tak podrobne zachytili a krok po kroku priblížili náročnú zručnosť paličkovania tylových čipiek. Vydaním edície DVD sleduje CTK Myjava viacero cieľov:

  • uspokojiť dopyt po tomto type dosiaľ nedostupných metodických materiálov,
  • odborne zdokumentovať techniku tvorby jednej z najnáročnejších typov slovenských čipiek, ktorú v súčasnosti dôsledne ovláda už len úzke spektrum žien prevažne z Brezovej pod Bradlom a Krajného (Myjavský región),
  • prostredníctvom DVD nosičov sprostredkovane odovzdávať a rozširovať túto ľudovú umeleckú zručnosť aj mimo regiónu, nakoľko je o ňu veľký záujem, no z praktického hľadiska nie je možné realizovať také množstvo edukačných kurzov,
  • pozdvihovať a upevňovať význam a jedinečnosť tohto typu tylovej čipky v povedomí širokej odbornej i laickej verejnosti, čo bude mať pozitívny dopad na podporu jej životaschopnosti. 

     Centrum tradičnej kultúry v Myjave dokumentuje a archivuje fenomén tylovej paličkovanej čipky. Usporadúva kurzy, organizuje podujatia zamerané na jej propagáciu a popularizáciu ako špecifického prejavu tradičnej textilnej kultúry myjavskej pahorkatiny. Tylová paličkovaná čipka ako významná súčasť tradičnej výtvarnej a odevnej kultúry myjavskej pahorkatiny sprevádza život človeka od jeho narodenia cez dôležité životné udalosti až po smrť a dodnes plní svoju kultúrno-spoločenskú funkciu. Čipka je dominantným ozdobným prvkom hlavne na dievčenskom a ženskom sviatočnom a obradovom kroji (čepiec, ručník, rukávce, tylová zástera – fertucha, svadobná póla, krížny ručník), profánnych i liturgických textíliách (perinka, čepček a šatka na krst, pohrebný set, oltárne obrusy a iné) i na liturgickom odeve evanjelických duchovných (tabličky a kamža).

     Centrum tradičnej kultúry v Myjave v decembri 2016 vydalo kolekciu desiatich pohľadníc s vybratými vzormi tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny. Pohľadnice zachytávajú originálne vzory nachádzajúce sa predovšetkým na ženských čapcoch ako tzv. prednička. Vzorkovník obsahuje čipky s názvami pílková, hroznová, dvojlistová, hrušková, ftáčková, harmaniková, retjasková, na duboví list, na šípovú ružu a margarétková.

Autorky: Mgr. art. Lenka Konečná, ArtD., Mgr. Zuzana Bieliková
Odborná spolupráca: Mgr. Viera Feriancová
Vydalo: Centrum tradičnej kultúry v Myjave, OvZP TSK, Partizánska 290/17, 907 01 Myjava

     V prípade záujmu o kolekciu pohľadníc alebo metodických DVD kontaktujte CTK Myjava na tel. číslach 034/621 32 52, 0918 968 706 alebo mailom na adrese eva.cmelova@ctk.tsk.sk. Kolekciu pohľadníc a metodické DVD si môžete zakúpiť priamo v CTK Myjava. Cena za kolekciu pohľadníc je 5,50 €. Cena za metodické DVD 1 pre začiatočníkov je 16,- € a cena za metodické DVD 2 pre pokročilých takisto 16,- €. Pohľadnice a DVD si môžete taktiež zakúpiť v Turistickej informačnej kancelárii Myjava. Tá sa nachádza na autobusovej stanici na Partizánskej ulici v Myjave.

zdroj: CTK Myjava 


Pohľadnice a metodické DVD s myjavskou čipkou Tylová čipka Myjavskej pahorkatiny
Vytlačiť | Pridané: 09:27:10 09.03.2017 | Prečítané: 562x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Apríl 2018
PUSŠPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425272829
30      
Zoznam podujatí

Anketa
Kde by sa mal podľa vás v tomto roku uskutočniť program pri príležitosti júnového Dňa detí?


Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online8
Dnes  451
Mesiac  19085
Celkovo467403

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame