Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 26.09. 2017 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Myjavská tylová čipka na pohľadniciach a DVD

tylová čipkaCentrum tradičnej kultúry v Myjave (ďalej CTK Myjava) dlhodobo realizuje odborné aktivity zamerané na výskum, dokumentáciu, archiváciu, digitalizáciu, revitalizáciu a prezentáciu tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny a jej tvorby ako špecifického prejavu tradičnej textilnej kultúry oblasti Myjavskej pahorkatiny. Koncom roka 2016 CTK Myjava vydalo metodické DVD – Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny zamerané na podporu udržateľnosti tohto jedinečného prvku národného kultúrneho dedičstva. Ide o metodickú pomôcku s podrobnými návodmi paličkovania tradičných vzorov tylových paličkovaných čipiek z oblasti Myjavskej pahorkatiny.     Edícia je určená pre široké spektrum odbornej i laickej verejnosti, pokrývajúca rôzne stupne náročnosti. Zámerom je prostredníctvom týchto metodických pomôcok sprístupniť, sprostredkovane odovzdať a rozšíriť zručnosť paličkovania jednej z najnáročnejších typov slovenských čipiek. Na slovenskom trhu doteraz neexistovali metodické materiály v multimediálnej podobe, ktoré by tak podrobne zachytili a krok po kroku priblížili náročnú zručnosť paličkovania tylových čipiek. Vydaním edície DVD sleduje CTK Myjava viacero cieľov:

  • uspokojiť dopyt po tomto type dosiaľ nedostupných metodických materiálov,
  • odborne zdokumentovať techniku tvorby jednej z najnáročnejších typov slovenských čipiek, ktorú v súčasnosti dôsledne ovláda už len úzke spektrum žien prevažne z Brezovej pod Bradlom a Krajného (Myjavský región),
  • prostredníctvom DVD nosičov sprostredkovane odovzdávať a rozširovať túto ľudovú umeleckú zručnosť aj mimo regiónu, nakoľko je o ňu veľký záujem, no z praktického hľadiska nie je možné realizovať také množstvo edukačných kurzov,
  • pozdvihovať a upevňovať význam a jedinečnosť tohto typu tylovej čipky v povedomí širokej odbornej i laickej verejnosti, čo bude mať pozitívny dopad na podporu jej životaschopnosti. 

     Centrum tradičnej kultúry v Myjave dokumentuje a archivuje fenomén tylovej paličkovanej čipky. Usporadúva kurzy, organizuje podujatia zamerané na jej propagáciu a popularizáciu ako špecifického prejavu tradičnej textilnej kultúry myjavskej pahorkatiny. Tylová paličkovaná čipka ako významná súčasť tradičnej výtvarnej a odevnej kultúry myjavskej pahorkatiny sprevádza život človeka od jeho narodenia cez dôležité životné udalosti až po smrť a dodnes plní svoju kultúrno-spoločenskú funkciu. Čipka je dominantným ozdobným prvkom hlavne na dievčenskom a ženskom sviatočnom a obradovom kroji (čepiec, ručník, rukávce, tylová zástera – fertucha, svadobná póla, krížny ručník), profánnych i liturgických textíliách (perinka, čepček a šatka na krst, pohrebný set, oltárne obrusy a iné) i na liturgickom odeve evanjelických duchovných (tabličky a kamža).

     Centrum tradičnej kultúry v Myjave v decembri 2016 vydalo kolekciu desiatich pohľadníc s vybratými vzormi tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny. Pohľadnice zachytávajú originálne vzory nachádzajúce sa predovšetkým na ženských čapcoch ako tzv. prednička. Vzorkovník obsahuje čipky s názvami pílková, hroznová, dvojlistová, hrušková, ftáčková, harmaniková, retjasková, na duboví list, na šípovú ružu a margarétková.

Autorky: Mgr. art. Lenka Konečná, ArtD., Mgr. Zuzana Bieliková
Odborná spolupráca: Mgr. Viera Feriancová
Vydalo: Centrum tradičnej kultúry v Myjave, OvZP TSK, Partizánska 290/17, 907 01 Myjava

     V prípade záujmu o kolekciu pohľadníc alebo metodických DVD kontaktujte CTK Myjava na tel. číslach 034/621 32 52, 0918 968 706 alebo mailom na adrese eva.cmelova@ctk.tsk.sk. Kolekciu pohľadníc a metodické DVD si môžete zakúpiť priamo v CTK Myjava. Cena za kolekciu pohľadníc je 5,- €. Cena za metodické DVD 1 pre začiatočníkov je 2,- €. Cena za metodické DVD 2 pre pokročilých je 2,- €. Pohľadnice a DVD si môžete taktiež zakúpiť v Turistickej informačnej kancelárii Myjava. Tá sa nachádza na autobusovej stanici na Partizánskej ulici v Myjave.

zdroj: CTK Myjava 


Tylová čipka Myjavskej pahorkatiny Pohľadnice a metodické DVD s myjavskou čipkou
Vytlačiť | Pridané: 09:27:10 09.03.2017 | Prečítané: 391x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
September 2017
PUSŠPSN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zoznam podujatí

Anketa
Páčil sa vám Sviatok piva Myjava? Mala by sa akcia o rok zopakovať?

Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online12
Dnes  335
Mesiac  24630
Celkovo273674

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame