Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 22.11. 2017 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Návrat ku koreňom v myjavskom múzeu

návrat ku koreňomNávrat ku koreňom je názov najnovšej výstavy v priestoroch Múzea Slovenských národných rád v Myjave, ktorá približuje návštevníkom problematiku vysťahovalectva československých občanov do Spojených štátov amerických počas 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia. Výstava zachytáva osobný príbeh Edwarda Johna Konečníka patriaceho k prvej generácii amerických Slovákov. Edward John Konečník sa narodil 6. júla 1940 v meste New York rodičom Jánovi a Zuzane Konečníkovcom pochádzajúcim z obcí Krajné a Brestovec. Rodičia Edwarda Johna Konečníka odišli do Spojených štátov amerických v roku 1929 za vidinou lepších pracovných možností.



 

Napriek tomu, že Edward John Konečník vyrastal v prostredí robotníckeho Brooklynu, jeho rodičia ho vychovávali v duchu slovenských tradícii a kultúry, čím vyformovali u mladého Eda národné povedomie a silnú väzbu k rodnému Slovensku. Rodinná výchova ovplyvnila Edwarda Johna Konečníka aj pri výbere svojich záujmov, medzi ktoré patrí slovenská ľudová hudba a folkloristika. Mladý Edy už v detstve vynikal v hre na harmoniku. Táto záľuba ho priviedla k výberu jeho profesie. Po absolvovaní základného vzdelania pokračoval E. J. Konečník vo vysokoškolskom štúdiu na High School of Music and Art v New Yorku. Láska k hudbe a vrúcny vzťah k slovenčine, ako aj profesia učiteľa hudby, ho priviedli k tomu, že sa začal venovať spracovaniu a úprave slovenských piesní. Medzi najznámejšiu takto upravenú pieseň patrí napríklad skladba Prišiel som ja z Ameriky s rýchlym tempom piesne, ktorú Edy Konečník obhajuje ako "americký folklór". Teda ako slovenskú pieseň upravenú na americké pomery.

Edward John Konečník navštívil krajinu svojich predkov prvýkrát v roku 1960 v spoločnosti svojej matky a sestry Milky. Navštívili svojich príbuzných, ale aj Myjavu, kde mal Edy Konečník príležitosť spoznať a zahrať si so Samkom Dudíkom. Druhá možnosť navštíviť Slovensko (resp. v tom čase ČSSR) sa Edymu naskytla v roku 1984. Dostal pozvanie od Matice slovenskej na Folklórne slávnosti v Detve, kde mal príležitosť predstaviť sa krátkym programom. Následne sa E. J. Konečník vracia na Slovensko aj v rokoch 1985 a 1988. V roku 1988 prichádza k spolupráci medzi E. J. Konečníkom a vydavateľstvom OPUS, majúcim záujem o vybrané hudobné diela.

V Spojených štátoch v meste New Jersey organizuje E. J. Konečník pravidelne podujatie Slovak Heritage Festival in New Jersey – Festival slovenského dedičstva pre všetkých Slovákov žijúcich v Amerike. V rámci programu sú vždy pozvané aj umelecké súbory zo Slovenska. Takisto je aj zakladajúcim členom organizácie Slovunion – Národná únia Slovákov, ktorá začala svoju činnosť 21. januára 1990. Bude pre nás veľkou cťou privítať Edwarda Johna Konečníka aj v priestoroch Múzea Slovenských národných rád v Myjave, kde sa uskutoční vernisáž pripravenej výstavy v utorok 11. júla 2017 o 17.00 h. Pripravená expozícia bude verejnosti prístupná do 10. novembra 2017. Srdečne vás do múzea pozývame!


Návrat ku koreňom v myjavskom múzeu
Vytlačiť | Pridané: 10:06:21 04.07.2017 | Prečítané: 266x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
November 2017
PUSŠPSN
  12345
6789101112
13141516171819
202123242526
27282930   
Zoznam podujatí

Anketa
Ak by ste mali v nasledujúcom období realizovať investičnú akciu, ktorá by mala u Vás najvyššiu prioritu?













Ak by ste sa mali Vy sami rozhodnúť pre niektorú z nasledujúcich možností získania dodatočných finančných zdrojov, ktorá by to bola?











Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online7
Dnes  850
Mesiac  23029
Celkovo334314

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame