Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 21.09. 2017 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Návrat ku koreňom v myjavskom múzeu

návrat ku koreňomNávrat ku koreňom je názov najnovšej výstavy v priestoroch Múzea Slovenských národných rád v Myjave, ktorá približuje návštevníkom problematiku vysťahovalectva československých občanov do Spojených štátov amerických počas 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia. Výstava zachytáva osobný príbeh Edwarda Johna Konečníka patriaceho k prvej generácii amerických Slovákov. Edward John Konečník sa narodil 6. júla 1940 v meste New York rodičom Jánovi a Zuzane Konečníkovcom pochádzajúcim z obcí Krajné a Brestovec. Rodičia Edwarda Johna Konečníka odišli do Spojených štátov amerických v roku 1929 za vidinou lepších pracovných možností. 

Napriek tomu, že Edward John Konečník vyrastal v prostredí robotníckeho Brooklynu, jeho rodičia ho vychovávali v duchu slovenských tradícii a kultúry, čím vyformovali u mladého Eda národné povedomie a silnú väzbu k rodnému Slovensku. Rodinná výchova ovplyvnila Edwarda Johna Konečníka aj pri výbere svojich záujmov, medzi ktoré patrí slovenská ľudová hudba a folkloristika. Mladý Edy už v detstve vynikal v hre na harmoniku. Táto záľuba ho priviedla k výberu jeho profesie. Po absolvovaní základného vzdelania pokračoval E. J. Konečník vo vysokoškolskom štúdiu na High School of Music and Art v New Yorku. Láska k hudbe a vrúcny vzťah k slovenčine, ako aj profesia učiteľa hudby, ho priviedli k tomu, že sa začal venovať spracovaniu a úprave slovenských piesní. Medzi najznámejšiu takto upravenú pieseň patrí napríklad skladba Prišiel som ja z Ameriky s rýchlym tempom piesne, ktorú Edy Konečník obhajuje ako "americký folklór". Teda ako slovenskú pieseň upravenú na americké pomery.

Edward John Konečník navštívil krajinu svojich predkov prvýkrát v roku 1960 v spoločnosti svojej matky a sestry Milky. Navštívili svojich príbuzných, ale aj Myjavu, kde mal Edy Konečník príležitosť spoznať a zahrať si so Samkom Dudíkom. Druhá možnosť navštíviť Slovensko (resp. v tom čase ČSSR) sa Edymu naskytla v roku 1984. Dostal pozvanie od Matice slovenskej na Folklórne slávnosti v Detve, kde mal príležitosť predstaviť sa krátkym programom. Následne sa E. J. Konečník vracia na Slovensko aj v rokoch 1985 a 1988. V roku 1988 prichádza k spolupráci medzi E. J. Konečníkom a vydavateľstvom OPUS, majúcim záujem o vybrané hudobné diela.

V Spojených štátoch v meste New Jersey organizuje E. J. Konečník pravidelne podujatie Slovak Heritage Festival in New Jersey – Festival slovenského dedičstva pre všetkých Slovákov žijúcich v Amerike. V rámci programu sú vždy pozvané aj umelecké súbory zo Slovenska. Takisto je aj zakladajúcim členom organizácie Slovunion – Národná únia Slovákov, ktorá začala svoju činnosť 21. januára 1990. Bude pre nás veľkou cťou privítať Edwarda Johna Konečníka aj v priestoroch Múzea Slovenských národných rád v Myjave, kde sa uskutoční vernisáž pripravenej výstavy v utorok 11. júla 2017 o 17.00 h. Pripravená expozícia bude verejnosti prístupná do 10. novembra 2017. Srdečne vás do múzea pozývame!


Návrat ku koreňom v myjavskom múzeu
Vytlačiť | Pridané: 10:06:21 04.07.2017 | Prečítané: 219x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
September 2017
PUSŠPSN
    123
45678910
11121314151617
181920222324
252627282930 
Zoznam podujatí

Anketa
Páčil sa vám Sviatok piva Myjava? Mala by sa akcia o rok zopakovať?

Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online9
Dnes  728
Mesiac  19836
Celkovo268880

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame