Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 26.05. 2018 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu

Počasie
Mapa mesta
Mapa Myjavy
Fotogaléria
galeria

Myjavskí gymnazisti na Sicílii

myjavskí gymnazisti na sicíliiMyjavské gymnázium sa už niekoľko rokov zapája do rôznych aktivít reprezentujúcich školu, región a krajinu vo svete. Naposledy vďaka projektu Erasmus+ vycestovali myjavskí študenti spolu s mladými ľuďmi z partnerských škôl z Grécka, Fínska a Dánska na taliansky ostrov Sicília. Tu sa stretli, aby na pôde hosťujúcej školy v Palerme obhajovali svoje podnikateľské zámery. Názov projektu slovenských gymnazistov niesol názov Študentské centrum v Myjave. 

 

Tento zámer natoľko zaujal hodnotiteľov, že napokon získal prvé miesto spomedzi všetkých zúčastnených krajín, na čo sú zástupcovia školy veľmi hrdí. Navrhované Študentské centrum má byť zamerané na umelecké vyžitie študentov myjavského gymnázia. Príjemným bonusom bude tematická výzdoba a podujatia organizované žiakmi školy. Toto sú vízie do krátkej budúcnosti, ale vráťme sa späť k samotnému pobytu na Sicílii. Dátum odletu bol stanovený na sobotu 30. 9. 2017. Vo všetkých zúčastnených sa miešalo veľa pocitov – nadšenie, radosť, očakávania, ale aj obavy a stres z neznámeho. Čakala ich dlhá cesta pozostávajúca z dvoch prestupov v Londýne a Miláne. Príhoda, ktorá Myjavčanov postretla už v Londýne, obohatila ich cestu o prvý zážitok. Nevedomosť jednej študentky ju totiž priviedla do vypočúvacej miestnosti stráženej britskými ozbrojencami. Nakoniec sa, našťastie, všetko vysvetlilo a púť za dobrodružstvom mohla pokračovať. Po príchode na letisko v Palerme, ktoré je hlavným mestom Sicílie, prišli výpravu privítať hosťujúce rodiny. Miestna škola, ktorá bola zapojená do projektu, mala pre hostí pripravený bohatý program pozostávajúci z rozluičných aktivít. Gymnazisti navštívili tunajšie kultúrne pamiatky, pláže, farmu vyrábajúcu tradičné syry, skrátka, každý si prišiel na svoje. Študentov upútala miestna kultúra, zvyky a tradície, ktoré sú v mnohom odlišné od slovenských. Popri spoznávaní krajiny cestovatelia získavali nové priateľstvá, ktoré budú pretrvávať ešte veľmi dlho. Najbližšia príležitosť na ďalšie stretnutie sa študentom naskytne v apríli 2018, kedy sa Slovensko stane hosťujúcou krajinou projektu. Keď nadišiel deň odchodu, Myjavčania sa rozlúčili s hostiteľmi a plní nových zážitkov a skúseností nastúpili do lietadla smer Paríž a potom Bratislava. Prežili krásny týždeň na očarujúcom mieste v kruhu nových priateľov, za ktorý vďačia najmä pánovi zástupcovi R. Kovaříkovi a pánovi profesorovi J. Durcovi, s ktorými sa pozitívny dojem ešte umocnil. Viac o projekte sa dočítate na stránke: http://project-genius.eu.

zdroj: Lucia D.


Myjavskí gymnazisti na Sicílii. Myjavskí gymnazisti na Sicílii. Myjavskí gymnazisti na Sicílii. Myjavskí gymnazisti na Sicílii.
Vytlačiť | Pridané: 13:28:27 13.10.2017 | Prečítané: 424x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Máj 2018
PUSŠPSN
 123456
78910111213
14151617181920
212223242527
28293031   
Zoznam podujatí

Anketa
Čo vás v programe Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA najviac zaujíma?
Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online6
Dnes  288
Mesiac  21675
Celkovo492726

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame