Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 24.02. 2019 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


V krajine bicyklov a veterných mlynov

myjavskí žiaci v dánskuUtorok 26. septembra 2017 bol pre dvanásťčlennú skupinu žiakov a učiteľov zo Základnej školy na Štúrovej ulici v Myjave výnimočným dňom, pretože odchádzali na 7-dňový výmenný pobyt do Dánska. Plní očakávaní pred poludním nastúpili do mikrobusu a vydali sa na dlhú cestu do Budapešti na letisko. Let meškal dve hodiny, ale cestovatelia to brali pozitívne a užívali si pozorovanie príletov a odletov lietadiel. Po prílete do Kodane sa Myjavčania ubytovali v hosteli pre mladých Sleep in Heaven. Celý nasledujúci deň potom strávili prehliadkou hlavného mesta Dánska so sprievodcami. 

Prehliadka začínala pri kodanskej radnici pod sochou biskupa Absolóna, odkiaľ turisti pokračovali okolo Národného múzea k palácu Christiansborg a kostolu sv. Mikuláša. Krátku prestávku si urobili v nádhernom prístave Nyhavn, kde pôsobil H. Ch. Andersen a po troch hodinách prehliadku ukončili pri sídle kráľovskej rodiny – paláci Amalienborg. Naobedovali sa na najväčšej obchodnej ulici v Európe – Strøget. Popoludní chceli navštíviť aj zámok Rosenborg, kde sú uložené dánske korunovačné klenoty. Otváracie hodiny, bohužiaľ, prešvihli o 10 minút, tak si aspoň pozreli krásne okolité záhrady a odtiaľ zamierili priamo s symbolu Kodane - k soche Malej morskej víly. Od sochy sa miestnou lodnou MHD dopravili späť do hostela a oddychovali po náročnom dni.

Vo štvrtok sa museli Myjavčania rozdeliť. Štyria žiaci zostali v Kodani v rodinách, ostaní cestovali štyri hodiny pohodlným vlakom do mesta Hobro, kde ich čakal autobus, ktorý výpravu odviezol do spriatelenej školy Farsø Efterskole. Tam sa aj ostatní žiaci rozdelili do rodín, v ktorých prežili najbližšie dva dni. V rodinách každý zažil niečo iné. Niektorí boli na koncerte, iní mali možnosť vidieť pamiatky alebo iné zaujímavosti v okolí, ako napríklad maják, mini-zoo alebo navštívili rodinných príslušníkov nových dánskych priateľov.

V sobotu popoludní sa všetci stretli v škole a spoločne si pripravili večeru v školskej kuchyni. Podávali sa burgery s pečeným bravčovým mäsom, pečenými zemiakmi a zeleninou. Večer hostitelia mladým študentom zo Slovenska ukázali ich veľmi dobre vybavenú telocvičňu, kde bola veľká stena na lezenie. Na nej si svoje lezecké schopnosti hneď aj vyskúšali. Iní si užili obrovskú nafukovačku, na ktorej sa učili rôzne akrobatické prvky. Cítili sa ako ozajstní gymnasti. Ale len do chvíle, kým svoje výkony neuvideli na fotkách.

Ráno po výborných raňajkách sa kopaničiari vydali na spoločný výlet autobusom po krajine. Najskôr navštívili Rubjerg - maják uprostred kúska piesočnej púšte, odkiaľ bol pekný výhľad na more. Zaujímavosťou je, že v tomto mieste každoročne more "zhltne" 5 až 10 metrov pevniny a samotný maják tak zmizne z povrchu Dánska do desiatich rokov. Ďalšou zastávkou bol najsevernejší bod Dánska, Skagen, kde sa zlievajú Severné a Baltské more. Hoci fúkalo a pršalo, bol obrovský zážitok vidieť, ako sa zrážajú vlny oboch morí. Po ceste späť sa zastavili v prístave a na večeru. Ochutnali i tradičné dánske jedlo – opekanú slaninu a varené zemiaky s kôprovou omáčkou. Večerali priamo v reštaurácii, ktorá drží rekord v najväčšom množstve zjedenej slaniny naraz. Večer znova strávili v telocvični lezením po stene a skákaním.

Nasledujúce ráno si Myjavčania privstali, aby mohli spolu s dánskymi kamarátmi absolvovať ich tradičnú prechádzku areálom školy, ktorá slúži ako ranná rozcvička. Dali si raňajky a išli sa spolu s nimi učiť. Absolvovali dva bloky angličtiny. Zažili tu iný, voľnejší systém učenia. Na druhú hodinu si pripravili prezentáciu o Slovensku, z ktorej sa ich noví priatelia dozvedeli veľa zaujímavostí o našej krajine. Popoludní si mohli hostia vybrať spomedzi viacerých aktivít. Niektorí si šli zahrať hádzanú, iní improvizovali na dramatickom krúžku a mužská osádka sa šla zablatiť na ich vlastnoručne zostrojené motokáry a jazdeckú dráhu, ktorú si tam sami upravujú traktorom.

Večer dánski žiaci odišli do mesta na prednášku a Myjavčanom zatiaľ zostal čas na nechcené balenie vecí, pretože nikomu sa ešte nechcelo odísť domov. Keď sa domáci vrátili, absolvovali s nimi ich každovečerný rituál - spoločnú modlitbu a objímanie pred spaním. Po raňajkách sa rozlúčili a školský autobus ich odviezol naspäť na železničnú stanicu v meste Hobro. Počas štvorhodinovej cesty si žiaci užívali posledné chvíle v Dánsku. V Kodani ešte nakúpili suveníry a odišli na letisko. Po bezpečnostnej kontrole šťastne odleteli do Budapešti, kde ich už čakali obetaví otcovia troch účastníkov pobytu a šťastne výpravu priviezli domov.

zdroj: žiaci Základnej školy na Štúrovej ulici v Myjave


Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku. Žiaci ZŠ Štúrova ul., Myjava v Dánku.
Vytlačiť | Pridané: 11:36:42 10.11.2017 | Prečítané: 403x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Február 2019
PUSŠPSN
    123
45678910
11121314151617
181920212223
25262728   
Zoznam podujatí

Anketa
Aké kultúrne podujatia by ste radi videli v Myjave, respektíve ktorú kultúrnu oblasť by ste posilnili?

Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online3
Dnes  54
Mesiac  14898
Celkovo711069

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac