Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 15.11. 2019 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Druhý adventný koncert bude v réžii Bandy

adventný koncert skupiny bandaCentrum tradičnej kultúry v Myjave a Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. Myjava vás srdečne pozývajú na druhý adventný koncert, ktorý sa bude konať v nedeľu 10. decembra 2017 o 17.00 h v evanjelickom chráme Božom v Myjave. Súčasťou koncertu bude predstavenie nového 2-CD Samko Dudík a jeho kapela - nahrávky legendárneho myjavského primáša z rokov 1929 – 1957. Hlavným účinkujúcim bude world music skupina Banda z Bratislavy. 

 

Banda je slovenská world music skupina, ktorá sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami ako blues, džez, rock, pop, stará hudba a hudbou iných národov - balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických... Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní, prevažne slovenské ľudové piesne a melódie, ale aj poľské, španielske, moravské, rusínske, ukrajinské, rómske a autorské, ktoré tvorivo spracováva formou pestrých aranžmánov. Pri koncertoch používa akustické nástroje ako cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, koncovku, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.

Členovia skupiny:

  • Samo Smetana (husle, mandolína, spev)
  • Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, metalofón, spev)
  • Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev)
  • Peter Obuch (kontrabas, koncovka, spev)
  • Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev)
  • Eva Brunovská (spev, keyboard) 

Banda účinkovala v mnohých televíznych a rozhlasových programoch a jej skladby sa hrajú vo viacerých domácich a zahraničných rádiách. K najvýznamnejším domácim vystúpeniam patria koncerty na veľkých open-air festivaloch (Pohoda, Lodenica, Východná, Myjava, Terchová). Zo zahraničných sú to Mánesovo divadlo a Palác Akropolis Praha, prestížne festivaly v Rudolstadte v Nemecku, Náměšti nad Oslavou v ČR, poľskom Lubline a Krakove. Úspešné boli aj koncerty v Londýne, vo viacerých talianskych mestách, v ukrajinskom Ľvove, nemeckom Plauene, vo Viedni, či v holandskom Tilburgu. Na showcase festivale Crossroads 2015 v rámci Colours of Ostrava bola Banda zahraničnými odborníkmi vyhodnotená ako jedna z najperspektívnejších zúčastnených skupín. Skupina sa významnou mierou podieľala na tvorbe hudby do hudobno-tanečného hraného filmu Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka a historického seriálu 1890 režiséra Petra Begányiho. V závere roka 2010 vydala vo vydavateľstve Pavian Records svoje dlho pripravované prvé štúdiové CD s názvom BANDA jedna. V októbri 2011 sa umiestnilo vo World Music Charts Europe na 8. priečke, čo bolo v tom čase najlepšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii. Druhý štúdiový album s názvom hraBanda vyšiel v roku 2014. Presadil sa nielen v európskom (14. miesto vo World Music Charts Europe (I/2015), ale aj americkom (4. miesto v Global Village Top 40 Albums For February 2015) a globálnom priestore (pieseň Nadeja 1. miesto nepretržite júl až október 2015 v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud.) Kapela v súčasnosti nahráva svoj tretí štúdiový album. Spolupracuje s tanečnou skupinou Partia a prednedávnom uviedli premiéru programu s názvom Hudba – tanec – horčica. Príležitostne účinkuje so sólistami spevákmi Zuzanou Homolovou, Štefanom Štecom, speváckymi skupinami Trnki a Vranky, či gajdošom Jurajom Dufekom. 

2-CD Samko Dudík a jeho kapela
Archívne nahrávky legendárneho myjavského primáša z rokov 1929 ‒ 1957

Primáš Samko Dudík patrí k najvýraznejším postavám slovenskej ľudovej hudby. Spolu so svojimi spoluhráčmi vytvoril vlastný, originálny hudobný štýl, ktorý dnes označujeme za typicky myjavský. Projekt vydania dvoch CD prináša unikátne, mnohé nikdy nezverejnené nahrávky Dudíkovej hudby, pričom záznamy z roku 1929 sú zároveň najstaršími zvukovými dokumentmi hry ľudovej kapely z územia Slovenska. Nosiče poskytujú prierez repertoárom Dudíkovej kapely, a to od tradičných myjavských piesní, cez imitácie kopaničiarskej hry, celoslovenský národno-buditeľský repertoár, umelé piesne, koncertné kusy až po šlágrovú tvorbu. Nahrávky vznikali v rozpätí rokov 1929 – 1957 a boli realizované nahrávacími spoločnosťami His Master´s Voice, Pathé, Esta, no predovšetkým Československým rozhlasom v Brne. Sú jedinečným dokumentom premien repertoáru i interpretácie počas zložitého kultúrno-spoločenského prechodu z 19. do 20. storočia. 2-CD sprostredkováva hru a repertoár Dudíkovcov nebývalej šírke unikátnym spôsobom spolu s rozsiahlym odborným komentárom etnomuzikologičky Alžbety Lukáčovej. Projekt vydania výberu z týchto nahrávok realizovalo o. z. Cultura Ethnica a je súčasťou zvukovej edície Musica Ethnica Slovaca, ktorá sprístupňuje vzácne záznamy tradičnej slovenskej ľudovej hudby širokej verejnosti.

zdroj: CTK Myjava


Adventný koncert skupiny Banda
Vytlačiť | Pridané: 12:33:41 06.12.2017 | Prečítané: 749x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
November 2019
PUSŠPSN
    123
45678910
111213141617
18192021222324
252627282930 
Zoznam podujatí

Anketa
Aké kultúrne podujatia by ste radi videli v Myjave, respektíve ktorú kultúrnu oblasť by ste posilnili?

Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online11
Dnes  386
Mesiac  16077
Celkovo927834

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac