Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 12.07. 2020 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Ako ďalej s Domom smútku?

dom smútku myjavaVo štvrtok 8. februára 2018 sa na Mestskom úrade Myjava zišli mestskí poslanci, aby prerokovali možnú rekonštrukciu Domu smútku v Myjave a spôsob jej financovania. Na zasadnutie boli prizvaní aj starostovia a poslanci okolitých šiestich obcí Jablonka, Polianka, Poriadie, Brestovec, Rudník a Stará Myjava, ktorých občania takisto cintorínske služby a priestory Domu smútku využívajú. Zámer rekonštrukcie Domu smútku bol do plánu investičných akcii mesta na rok 2018 zaradený aj vďaka výsledkom hlasovania občanov v anketách zverejnených počas roka 2017 na webe a na sociálnej sieti, v ktorých získal značnú podporu verejnosti. 

Dôležitým faktom je, že Dom smútku v súčasnosti nespĺňa technické kritéria na prevádzku a je potrebné vytvoriť aj dôstojný zhromažďovací priestor pred samotným objektom, ktorý musí byť prekrytý. Zastrešený musí byť tiež priestor druhého vstupu pre návštevníkov. V nevyhovujúcom stave sú sociálne zariadenia a je nutné ich kapacitne rozšíriť. Nová má byť technológia chladenia, ktorá je v nevyhovujúcom stave. Vzhľadom na tieto skutočnosti je potrebné urobiť celkovú rekonštrukciu Domu smútku, ktorá bude zahŕňať zateplenie objektu, výmenu všetkých vonkajších aj vnútorných výplní okenných a dverných otvorov, výmenu skladby strechy, výmenu podláh, prístavbu predného a zadného prístrešku, prístavbu sociálnych zariadení pre pracovníkov, prístavbu sociálnych priestorov pre návštevníkov, úpravu vnútorných priestorov a výstavbu garáží.

Projekt Domu smútku bol pripravovaný v rokoch 2015 a 2016 a predpokladaný rozpočet bol projektantom vypočítaný na 735 811,- €. Dokumentáciu spracovali Ing. arch. Ivan Šuráni a Ing. Jana Sláviková. Z následne vyhlásenej verejnej súťaže vzišiel rozpočet 572 115,- €. Ten obsahoval položky, ktoré navrhol projektant, no neobsahoval tie dodatočne spracované, ako napríklad atiku či interiérové zariadenie kancelárii. V súčasnosti sa rozpočet na túto investičnú akciu odhaduje na asi 650 000,- € so všetkými položkami, pričom samospráva uvažuje pustiť sa do rekonštrukčných prác v podstate svojpomocne, prostredníctvom Správy majetku mesta Myjava, aby boli náklady pri zachovaní navrhovaných riešení a materiálov čo najnižšie. Mesto musí počítať aj s vyvolanými investíciami do Domu smútku v časti Turá Lúka, v ktorom by sa mali počas obdobia rekonštrukcie vykonávať pohrebné obrady i nepredvídanými nákladmi, ktoré sa pri tak rozsiahlej rekonštrukcii môžu počas realizácie stavebných prác objaviť. Ako príklad nám môže poslúžiť oprava strechy Domu smútku v Turej Lúke, ktorá sa robila pred pár rokmi. Pri jej odkrytí bolo zistené, že agresívna škvara navozená na stavbu počas výstavby objektu prakticky rozožrala železné výstuže betónu i drenážky. Pôvodne plánovaná oprava sa tak prakticky zmenila na celkovú výmenu strechy. Samozrejme, s podstatne vyššími nákladmi.

To, akým spôsobom bude plánovaná rekonštrukcia financovaná a či sa na nej budú skutočne podieľať aj okolité obce, je v tejto chvíli otázne. Obecné zastupiteľstvá si musia túto otázku prebrať na svojich stretnutiach a ďalší postup bude následne prerokovávaný na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Myjave vo štvrtok 5. apríla 2018. Robiť teda v tejto problematike nejaký závery nie je v tejto chvíli možné.

Cieľom tohto článku však je pokúsiť sa verejnosti objasniť, čo je súčasťou predpokladaného rozpočtu stavby. Na túto tému sa totiž po februárovom rokovaní strhla rozsiahla diskusia a preto považujeme za potrebné ju aspoň v stručnosti objasniť. V prvom rade si treba uvedomiť, že rozsah navrhovaných stavebných prác je tak veľký, že zo súčasného objektu zostanú prakticky stáť obvodové múry. Všetko ostatné sa bude robiť nanovo. Len rozpočet projektanta na hlavný objekt – Dom smútku bez dodávky a montáže chladiacich zariadení, dostavby garáží pre pohrebné vozidlo a úprav okolia je nacenený nasledovne:

 • Búracie práce a demontáže: 66 000,- €
 • Prístavba soc. častí objektu: 13 000,- €
 • Tepelná izolácia strechy: 21 400,- €
 • Povlaková krytina strechy: 15 147,- €
 • Vnútorné omietky a mazaniny + zateplenie fasády: 23 580,- €
 • Dodávka a montáž Al okien a dverí, konštrukcie doplnkové - kovové: 131 036,- €
 • Elektroinštalačné práce: 39 775,- €
 • Zdravotechnické rozvody: 21 535,- €
 • Vykurovanie: 10 087,- €
 • Vzduchotechnika: 22 460,- €
 • Klampiarske práce: 4629,- €
 • Sadrokartónové podhľady: 11 357,- €
 • Keramické obklady a dlažby: 9 852,- €
 • Obklady a dlažby z kameňa: 54 995,- €
 • Nátery stien a stropov: 1 981,- €
 • Stolárske práce: 32 761,- € vrátane interiéru

spolu: 479 595,-€

Na ilustráciu, niektoré ďalšie položky v projekte sú nacenené v tejto výške:

 • garáže - 53 369,- €
 • spevnené plochy - 52 644,- €
 • vodovod a kanalizácia - 10 087,- €
 • sadové úpravy - 8 806,- €

Záujemcom, ktorí by sa chceli dozvedieť ešte viac, dávame do pozornosti kompletnú dokumentáciu projektu obsahujúcu aj spomínaný rozpočet projektanta či výkaz – výmer s nacenením jednotlivých položiek, ktorá bola súčasťou súťažných podkladov. Predmetné verejné obstarávanie je stále zverejnené v profile verejného obstarávateľa. Tým bola Správa majetku mesta Myjava, s. r. o. Preštudovať si ju môžete tu:

Jednou z častejšie sa objavujúcich otázok v diskusii bola tá, či by sa to nedalo urobiť lacnejšie. Odpoveď je áno, dalo by sa. Ale nie pri takto stanovenom rozpočte, rozsahu prác a pri použití niektorých hodnotnejších materiálov, ako sú napríklad kamenná dlažba a obklad či veľké hliníkové okná, ktoré sú vhodné pri tomto druhu stavby a jej dispozičnom riešení, dodajú Domu smútku dôstojnejší charakter a majú väčšiu trvácnosť. A ešte na porovnanie, myjavský Dom smútku nebol lacnou záležitosťou ani v čase svojej výstavby. Ako sa uvádza v prehľade investičných nákladov zo 16. novembra 1970, celý Dom smútku, tak ako ho poznáme dnes, stál vtedajších 1 412 669,- Kčs. Rozhodne nie je v záujme samosprávy, aby sa projekt zbytočne predražoval. Práve naopak. Cieľom je zrealizovať ho čo najvýhodnejšie pri zachovaní navrhovaných projekčných riešení a s použitím kvalitných materiálov. Či sa tento zámer v zamýšľanej podobe podarí pretaviť do reality by sme mali vedieť na jar tohto roka.


Súčasný stav Domu smútku v Myjave. Súčasný stav Domu smútku v Myjave. Súčasný stav Domu smútku v Myjave. Vizualizácia rekonštrukcie Domu smútku v Myjave. Vizualizácia rekonštrukcie Domu smútku v Myjave. Vizualizácia rekonštrukcie Domu smútku v Myjave.
Vytlačiť | Pridané: 15:35:46 20.02.2018 | Prečítané: 3111x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Júl 2020
PUSŠPSN
  12345
67891011
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zoznam podujatí

Anketa
Kultúrne dianie sa po "korone" začína rozbiehať. Ktorá z avizovaných aktivít vás v lete poteší najviac?
Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online12
Dnes  482
Mesiac  9873
Celkovo1210303

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac