Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 14.08. 2018 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Srbskí žiaci na návšteve Myjavy

srbskí žiaci na myjaveV termíne od 13. do 17. februára 2018 hostila Základná škola na Štúrovej ulici v Myjave dvadsať žiakov a osem pedagógov z družobnej Základnej školy T. G. Masaryka v dedinke Jánošík v Srbsku. Počas celého pobytu boli žiaci umiestnení v rodinách žiakov. Po príchode na Myjavu deti z Jánošíka spolu s pedagógmi absolvovali prehliadku myjavskej školy a navštívili podujatie v Kultúrnom dome Samka Dudíka - Junior festival Ekotopfilm - Envirofilm. Popoludní sa rozpŕchli do svojich slovenských rodín, aby nabrali nové sily a v dobrej nálade si podvečer vychutnali atmosféru školského karnevalu. 

Úspešne sa doň zapísal aj srbský žiak Emil Urban, ktorý získal tretie miesto za masku v kategórii jednotlivcov. V dopoludňajších hodinách nasledujúcich dní čakalo priateľov zo Srbska veľké dobrodružstvo. Absolvovali totiž prvé kroky na lyžiach. Pod vedením učiteľov zo ZŠ Štúrova a skúsených inštruktorov absolvovali základy lyžiarskeho športu v stredisku SKILAND na Starej Myjave. Pre všetky zúčastnené deti zo zahraničia to bol prvý kontakt s lyžami na našich bielych svahoch. Popoludnia výmenného pobytu trávili žiaci aktívne. Napríklad návštevou Gazdovského dvora na Turej Lúke, kde nazreli do doby našich predkov, ich zvykov a tradícií. Privítanie v "gazďáku" sa nezaobišlo bez masteného chleba s cibuľou či ochutnávky fašiangových šišiek. Prehliadka Gazdovského dvora bola zároveň pripomienkou obdobia, v ktorom predkovia malých návštevníkov odišli z myjavského regónu i do Jánošíka. Štvrtkové popoludnie sa nieslo v znamení vôní. Najstarší žiaci z oboch škôl pripravili spoločnú večeru s typickými jedlami slovenskej a srbskej kuchyne. Kým sa kúzlilo v kuchyni, mladší žiaci si užívali plavecký bazén v Myjave. Zrelaxovaní i vyšantení sa s chuťou zahryzli do srbskej gibanice a sarmy, do slovenských zemiakových placiek plnených pečienkou a kuracím soté. V piatok deti trávili celé popoludnie v rodinách slovenských kamarátov. Absolvovali výlety, nákupy, ochutnávky pizze... V mrazivé sobotné ráno sa deti rozlúčili so srbskými priateľmi a hostí čakal posledný bod ich programu na Slovensku, návšteva hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Žiaci oboch škôl sa lúčili s pocitmi upevnenia priateľských vzťahov a už teraz sa tešia na ďalšie spoločné aktivity v Srbsku či u nás na Myjave.

zdroj: Mgr. Dagmar Smolíčková


Spoločná fotografia pre ZŠ Štúrova ul., Myjava. Spoločné varenie srbských a slovenských špecialít. Spoločné varenie srbských a slovenských špecialít. Žiaci zo srbského Jánošíka prvý raz na lyžiach. Žiaci zo srbského Jánošíka prvý raz na lyžiach.
Vytlačiť | Pridané: 14:41:35 07.03.2018 | Prečítané: 260x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
August 2018
PUSŠPSN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zoznam podujatí

Anketa
Odkiaľ ste sa dozvedeli o Medzinárodnom folklórnom festivale MYJAVA 2018?
Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online12
Dnes  642
Mesiac  10083
Celkovo568080

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac