Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 8.08. 2020 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu

Počasie
Mapa mesta
Mapa Myjavy
Fotogaléria
galeria

Turistika

 

Turistické značkované trasy (TZT) v regióne Myjava


 

ustredna turisticka orientacia myjava     Prvý zoznam značkovaných trás na Slovensku vznikol pred viac ako tridsiatimi rokmi. Odvtedy došlo k významným spoločenským zmenám, vznikla Slovenská republika a zmenilo sa územno-správne členenie štátu. Obnovil sa Klub slovenských turistov. Komisia značenia pri Zväze turistiky SÚV ČSZTV, ktorá v spolupráci s okresnými komisiami značenia vybudovala prvú ucelenú sieť značkovaných turistických trás na území Slovenska, bola po obnovení činnosti Klubu slovenských turistov v roku 1993 začlenená do tejto staro-novej organizácie. Zoznam značkovaných trás je dnes členený podľa značkárskych regiónov. Tu uvádzame zoznam a priebeh turistických značkovaných trás (TZT) patriacich do myjavského regiónu, o ktoré sa stará Klub slovenských turistov TJ Spartak Myjava. Zoznam TZT obsahuje ich číslo, farbu značenia, východisko, cieľ a dĺžku v km. Priebeh TZT obsahuje názvy významných miest, ktorými trasa prechádza v súlade s turistickou mapou, v ktorej je číslo trasy a jej farba vyznačená.

 

Červená TZT (cesta európskeho významu E8)


vyhlad z bradlač. 0701g - Dobrá voda – Myjava, ústredná orientácia – 24,2 km: Dobrá voda - odbočka k Dobrovodskému hradu - Skálie - Dlhé Rovne - Brezová pod Bradlom, pod Vŕškami – Brezová pod Bradlom, Mladosť – Brezová pod Bradlom, Staničná - Brezová pod Bradlom, Baranecká - Brezová pod Bradlom, námestie - Brezová pod Bradlom, cintorín - Bradlo, parkovisko - Jandova dolina - Polianka - Myjava, cintorín - Myjava, Dolná štvrť - Myjava, ústredná orientácia. (Cesta Devín – Dobrá Voda – Bradlo je cestou s názvom „Štefánikova magistrála“. Cesta Bradlo – Veľká Javorina – Dukliansky priesmyk je Cestou hrdinov SNP.)

č. 0701h - Myjava, ústredná orientácia - Veľká Javorina, Holubyho chata – 19,1 km: Myjava, ústredná orientácia - Myjava, Múzeum SNR - Myjava, pod fabrikou - Sovinec - Jurášova lúka - Hrabina - Vrch slobodných - Čupec - Dibrovov pomník, štátna hranica s ČR - Križovatka do Strání - Veľká Javorina, hrebeň - Veľká Javorina, Holubyho chata. (Je to časť Cesty hrdinov SNP.)

č. 0701z - Odbočka k Dobrovodskému hradu - Dobrovodský hrad 0,4 km: Odbočka k dobrovodskému hradu – Dobrovodský hrad.

 

Modrá TZT


vyhlad na myjavu zo sivackovho vrchuč. 2413a - Myjava, ústredná orientácia - Podbranč, Podzámok - 10 km: Myjava, ústredná orientácia - Myjava, Dolná štvrť - Turá Lúka - Škarítkovci - Drviská - Zrúcanina hradu Branč - Podzámok.

č. 2433 - Bukovina, štátna hranica ČR - Vrbovce, štátna hranica ČR – 12,5 km: Bukovina - Knežské hory, štátna hranica ČR - Hate - Klvače - Vrbovce, námestie - Miechnovci - Vrbovce nádražie, štátna hranica ČR.

č. 2441 - Brezová pod Bradlom, Mladosť - Prašník, Lajdovci - 13 km: Brezová pod Bradlom, Mladosť - Brezová pod Bradlom, pod Vrškami - Horná roveň - Komárová - Dôly, rázcestie - Dôly, pamätník SNP - Lopúšna, prameň - Lopúšna, pamätník SNP - Dolná Pustá Ves - Pustá Ves, pamätník SNP - Prašník, Lajdovci.

č. 2446 - Skálie - Hradište pod Vrátnom - 1,8 km: Skálie - Hradište pod Vrátnom - Hradište pod Vrátnom, BUS.

 

Zelená TZT


myjavske poleč. 5109 - Bradlo, parkovisko - Stará Turá, železničná stanica - 20 km: Bradlo, parkovisko - chrbát Bradla - Široké Bradlo - Dlhý vŕšok - Jablonka Borovskovci - Babulícov Vrch - Hrašné Jednota - Borovina, chatová osada - Drahý vrch - Stará Turá, Chirana - Stará Turá, pod stanicou - Stará Turá, železničná stanica.

č. 5116 - Poriadie - Dibrovov pomník, štátna hranica ČR - 10,3 km: Poriadie, železničná stanica - Zemlianky, pamätník SNP - Prídolie - Dibrovov pomník, štátna hranica ČR.

č. 5117 - Myjava, ústredná orientácia - Vrbovce, námestie –-11 km: Myjava, ústredná orientácia - Majtánovci - Vankovci - Zimovci - Zimovci, chotár - Ostrý vrch, Palovci - Vrbovce, námestie.

 

Žltá TZT


imne myjavske kopaniceč. 8111 - Topolecká - Krúžok, štátna hranica ČR – 8 km: Topolecká - Narcie, pamätník SNP - Prídolie - Hrabina - Stará Myjava, lyžiarsky vlek - Stará Myjava, chaty - Stará Myjava, pri mape - Krúžok, štátna hranica ČR.

č. 8125 - Myjava, ústredná orientácia - Kamenné vráta, štátna hranica ČR – 9 km: Myjava, ústredná orientácia - Myjava, múzeum SNR - Brestovec, rázcestie - Brestovec, Vdoviakovci - Kamenné vráta, štátna hranica ČR.

č. 8143 - Lopúšna, prameň - chrbát Bradla - 3,5 km: Lopúšna, prameň - Horné Košariská - Dolné Košariská - chrbát Bradla.

č. 8145 - Polianka - Pustá Ves, pamätník SNP - 14 km: Polianka - Havlová - Podlipovec - Dlhý vŕšok Šindelovci - Mosnákovci - Fajnorovci - Pustá Ves, pamätník SNP.

č. 8146 - Výtok, chata Dolina - Brezová pod Bradlom, námestie - 8,5 km (chodník Ondreja Seneku): Výtok, chata Dolina - Komárová - Dôly, rázcestie - Čierne blato, školiace stredisko - Brezová pod Bradlom, Baranecká - Brezová pod Bradlom, námestie.

     Celková dĺžka značkovaných a udržovaných turistických trás v regióne Myjavy je viac ako 165 km. Želáme vám príjemné putovanie, dobrú náladu, veľa pekných a humorných zážitkov, priateľských kontaktov a pozitívneho myslenia!

 

Myjavská päťdesiatka


 

     Typickým podujatím, ktoré od roku 1971 neodmysliteľne patrí k turistickému dianiu v Myjave, je pochod s názvom Myjavská päťdesiatka. Klub slovenských turistov TJ Spartak Myjava ho organizuje každoročne v júni a pre milovníkov potuliek prírodou býva spravidla pripravených niekoľko variant peších a cyklistických trás. Dĺžka peších trás sa pohybuje od 15 do 50 km a dĺžka cyklotrás od 15 do 100 km. Termín a propozície pochodu myjavskí turisti vždy v predstihu zverejňujú na svojej webovej stránke: http://www.kst-myjava.wz.cz/.

 

Historický okruh mestom Myjava


 

historicky okruh mestom myjava     V roku 2014 v uliciach Myjavy pribudlo osem informačných panelov s desiatkami historických fotografii, sprievodným textom a situačnými mapkami, aby tak domácim obyvateľom ako aj návštevníkom kopaničiarskej metropoly pripomenuli, ako kedysi Myjava vyzerala a zoznámili ich so zaujímavými osobnosťami. Panely sú situované v centrálnej časti mesta od križovatky Námestia M. R. Štefánika s Hurbanovou ulicou cez námestie samotné smerom k "hornému koncu" po rímskokatolícky kostol. Ich umiestnenie bolo navrhnuté tak, aby tvorili jednoduchý okruh a zároveň korešpondovali s ponúkanými historickými pohľadmi, ktoré možno z daného miesta porovnať so súčasným stavom. Tento malý historický okruh vytvorený Miestnou akčnou skupinou (MAS) Kopaničiarsky región nie je síce typickou turistickou aktivitou, ale určite má k nej najbližšie. Okrem edukačného charakteru je istotne zaujímavým doplnkom individuálneho cestovného ruchu v meste a regióne.

 

Kopaničiarska ovocno-destilátová cesta


 


kopaniciarska ovocno destilatova cesta     V roku 2013 vzišla zo spolupráce Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región na slovenskej a Místní akční skupiny Strážnicko na moravskej strane realizácia zaujímavého projektu s názvom Kopaničiarska ovocno-destilátová cesta. Táto trasa zameraná - ako vyplýva zo samotného názvu - na ovocie, stromy, byliny a destiláty nadväzuje v susednej Českej republike na Oskorušovou stezku a spoločne tak vytvárajú zaujímavý prvok cestovného ruchu v prihraničných regiónoch. Na slovenskej strane je do ovocno-destilátovej cesty zapojených 11 subjektov s rôznym zameraním. Ide o pálenice, sušiarne ovocia, sady, spracovateľov bylín... V praxi to funguje tak, že si skupina turistov v Turistickej informačnej kancelárií na Partizánskej ulici v Myjave dohodne termín absolvovania cesty a v rámci tejto exkurzie navštívi vybrané subjekty. K dispozícií budú mať odborný výklad, ukážku výrobných procesov i ochutnávku produktov. Podobne to funguje aj na moravskej strane. Takže ak budete mať záujem o tento druh zážitkovej turistiky, ste u nás vítaní!

 

Chodníčky za poznaním slovensko-moravského pohraničia


 

chodnicky za poznanim slovensko moravskeho pohranicia     V roku 2013 vzniklo v okolí Myjavy sedem náučných chodníkov, ktoré boli vytvorené v rámci projektu Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región so sídlom v Myjave nazvaného Chodníčky za poznaním slovensko moravského pohraničia. Úlohou týchto trás je predstaviť návštevníkom kopaničiarskeho regiónu krásu a jedinečnosť miestnej fauny a flóry a zatraktívniť individuálny turistický ruch. Jednotlivé značené chodníky s informačnými panelmi nie sú náročné a zvládnu ich príležitostní turisti i rodiny s deťmi. Ide o nasledovné trasy:

  • 1 NCH Brestovec - Stará Myjava - Topolecká
  • 2 NCH Brezová - Košariská
  • 3 NCH Drgoňova dolina - Durcovie dolina
  • 4 NCH Drviská - Turá Lúka
  • 5 NCH Poriadie - Rudník
  • 6 NCH Veľká Javorina - Lubina
  • 7 NCH Žalostiná - Chvojnica

     1 NCH Brestovec - Stará Myjava - Topolecká: Prvý a najdlhší chodník má dĺžku 18,298 km a je vedený po existujúcich poľných a lesných cestách. Obsahuje deväť zastávok s informačnými panelmi tematicky zameranými na prírodné bohatstvo, faunu a flóru Myjavskej pahorkatiny a CHKO Biele Karpaty. Nechýba ani mapa samotného chodníka, ktorý sa v smere od obce Brstovec na rázcestí Prídolie delí na dve vetvy - smer Poriadie a smer Topolcká.

     2 NCH Brezová pod Bradlom - Košariská: Tento chodník takisto vedie po existujúcich poľných a lesných cestách a je dlhý 11,482 km. Nájdeme tu päť zastávok s informačnými panelmi poukazujúcimi na faunu a flóru CHKO Malé Karpaty. Chodník je koncipovaný ako okruh s krátkou odbočkou na vyhliadku Kopec.

     3 NCH Drgoňova dolina - Durcovie dolina - Stará Turá: Náučný chodník s dĺžkou 4,982 km vedie po existujúcich asfaltových a poľných cestách. Obsahuje štyri zastávky s informačnými panelmi. Na nich si môžeme prečítať zaujímavosti o faune, flóre a prírodnom bohatstve Myjavskej pahorkatiny a chráneného areálu Pavúkov jarok. Nechýba ani mapa chodníka.

     4 NCH Drviská - Turá Lúka: Najbližším náučným chodníkom pri Myjave je trasa Drviská - Turá Lúka. Tento chodník má dĺžku 3,378 km a je vedený po existujúcich poľných a lesných cestách. Obsahuje päť zastávok s informačnými panelmi tematicky zameranými na prírodné bohatstvo krajiny, faunu a flóru Myjavskej pahorkatiny a mapu samotného chodníka. K trase sa dostanete smerom z Myjavy do lokality U Belanských smerom na Bukovec, kde z hlavnej cesty odbočíte vpravo smerom k poľovníckej chate Lesanka. Odbočka je označená smerovníkom.

     5 NCH Poriadie - Rudník: Náučný chodník je vedený po existujúcich asfaltových a lesných cestách a obsahuje tri zastávky s informačnými panelmi. Okrem mapy chodníka tu nájdeme informácie o prírodných zaujímavostiach Myjavskej pahorkatiny. Chodník je dlhý 2,284 km.

     6 NCH Veľká Javorina - Lubina: Najkratší zo sústavy náučných chodníkov meria 1,883 km a vedie po existujúcich asfaltovch a lesných cestách. Štyri zastávky s informačnými panelmi poukazujú na faunu a flóru Myjavskej pahorkatiny i CHKO Biele Karpaty. Nechýba ani mapa trasy náučného chodníka.

     7 NCH Žalostiná - Chvojnica: Tento náučný chodník tvorí okruh s celkovou dĺžkou 7,268 km a je vedený po existujúcich asfaltových a poľných cestách či značených turistických trasách. Obsahuje päť zastávok s informačnými tabuľami zameranými na prírodné bohatstvo, faunu a flóru CHKO Biele Karpaty a miestne prírodné pamiatky. Samozrejmosťou je mapa chodníka.

 Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
August 2020
PUSŠPSN
     12
345679
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zoznam podujatí

Anketa
Kultúrne dianie sa po "korone" začína rozbiehať. Ktorá z avizovaných aktivít vás v lete poteší najviac?
Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online11
Dnes  231
Mesiac  7805
Celkovo1243591

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac