Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 5.07. 2022 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Odkaz pre starostu

Počasie
Sociálne služby
Sociálne služby
Podporený projekt
Fond na podporu športu
Fotogaléria
galeria

Turistika

 

Turistické značkované trasy (TZT) v regióne Myjava


 

ustredna turisticka orientacia myjava     Prvý zoznam značkovaných trás na Slovensku vznikol pred viac ako tridsiatimi rokmi. Odvtedy došlo k významným spoločenským zmenám, vznikla Slovenská republika a zmenilo sa územno-správne členenie štátu. Obnovil sa Klub slovenských turistov. Komisia značenia pri Zväze turistiky SÚV ČSZTV, ktorá v spolupráci s okresnými komisiami značenia vybudovala prvú ucelenú sieť značkovaných turistických trás na území Slovenska, bola po obnovení činnosti Klubu slovenských turistov v roku 1993 začlenená do tejto staro-novej organizácie. Zoznam značkovaných trás je dnes členený podľa značkárskych regiónov. Tu uvádzame zoznam a priebeh turistických značkovaných trás (TZT) patriacich do myjavského regiónu, o ktoré sa stará Klub slovenských turistov TJ Spartak Myjava. Zoznam TZT obsahuje ich číslo, farbu značenia, východisko, cieľ a dĺžku v km. Priebeh TZT obsahuje názvy významných miest, ktorými trasa prechádza v súlade s turistickou mapou, v ktorej je číslo trasy a jej farba vyznačená.

 

Červená TZT (cesta európskeho významu E8)


vyhlad z bradlač. 0701g - Dobrá voda – Myjava, ústredná orientácia – 24,2 km: Dobrá voda - odbočka k Dobrovodskému hradu - Skálie - Dlhé Rovne - Brezová pod Bradlom, pod Vŕškami – Brezová pod Bradlom, Mladosť – Brezová pod Bradlom, Staničná - Brezová pod Bradlom, Baranecká - Brezová pod Bradlom, námestie - Brezová pod Bradlom, cintorín - Bradlo, parkovisko - Jandova dolina - Polianka - Myjava, cintorín - Myjava, Dolná štvrť - Myjava, ústredná orientácia. (Cesta Devín – Dobrá Voda – Bradlo je cestou s názvom „Štefánikova magistrála“. Cesta Bradlo – Veľká Javorina – Dukliansky priesmyk je Cestou hrdinov SNP.)

č. 0701h - Myjava, ústredná orientácia - Veľká Javorina, Holubyho chata – 19,1 km: Myjava, ústredná orientácia - Myjava, Múzeum SNR - Myjava, pod fabrikou - Sovinec - Jurášova lúka - Hrabina - Vrch slobodných - Čupec - Dibrovov pomník, štátna hranica s ČR - Križovatka do Strání - Veľká Javorina, hrebeň - Veľká Javorina, Holubyho chata. (Je to časť Cesty hrdinov SNP.)

č. 0701z - Odbočka k Dobrovodskému hradu - Dobrovodský hrad 0,4 km: Odbočka k dobrovodskému hradu – Dobrovodský hrad.

 

Modrá TZT


vyhlad na myjavu zo sivackovho vrchuč. 2413a - Myjava, ústredná orientácia - Podbranč, Podzámok - 10 km: Myjava, ústredná orientácia - Myjava, Dolná štvrť - Turá Lúka - Škarítkovci - Drviská - Zrúcanina hradu Branč - Podzámok.

č. 2433 - Bukovina, štátna hranica ČR - Vrbovce, štátna hranica ČR – 12,5 km: Bukovina - Knežské hory, štátna hranica ČR - Hate - Klvače - Vrbovce, námestie - Miechnovci - Vrbovce nádražie, štátna hranica ČR.

č. 2441 - Brezová pod Bradlom, Mladosť - Prašník, Lajdovci - 13 km: Brezová pod Bradlom, Mladosť - Brezová pod Bradlom, pod Vrškami - Horná roveň - Komárová - Dôly, rázcestie - Dôly, pamätník SNP - Lopúšna, prameň - Lopúšna, pamätník SNP - Dolná Pustá Ves - Pustá Ves, pamätník SNP - Prašník, Lajdovci.

č. 2446 - Skálie - Hradište pod Vrátnom - 1,8 km: Skálie - Hradište pod Vrátnom - Hradište pod Vrátnom, BUS.

 

Zelená TZT


myjavske poleč. 5109 - Bradlo, parkovisko - Stará Turá, železničná stanica - 20 km: Bradlo, parkovisko - chrbát Bradla - Široké Bradlo - Dlhý vŕšok - Jablonka Borovskovci - Babulícov Vrch - Hrašné Jednota - Borovina, chatová osada - Drahý vrch - Stará Turá, Chirana - Stará Turá, pod stanicou - Stará Turá, železničná stanica.

č. 5116 - Poriadie - Dibrovov pomník, štátna hranica ČR - 10,3 km: Poriadie, železničná stanica - Zemlianky, pamätník SNP - Prídolie - Dibrovov pomník, štátna hranica ČR.

č. 5117 - Myjava, ústredná orientácia - Vrbovce, námestie –-11 km: Myjava, ústredná orientácia - Majtánovci - Vankovci - Zimovci - Zimovci, chotár - Ostrý vrch, Palovci - Vrbovce, námestie.

 

Žltá TZT


imne myjavske kopaniceč. 8111 - Topolecká - Krúžok, štátna hranica ČR – 8 km: Topolecká - Narcie, pamätník SNP - Prídolie - Hrabina - Stará Myjava, lyžiarsky vlek - Stará Myjava, chaty - Stará Myjava, pri mape - Krúžok, štátna hranica ČR.

č. 8125 - Myjava, ústredná orientácia - Kamenné vráta, štátna hranica ČR – 9 km: Myjava, ústredná orientácia - Myjava, múzeum SNR - Brestovec, rázcestie - Brestovec, Vdoviakovci - Kamenné vráta, štátna hranica ČR.

č. 8143 - Lopúšna, prameň - chrbát Bradla - 3,5 km: Lopúšna, prameň - Horné Košariská - Dolné Košariská - chrbát Bradla.

č. 8145 - Polianka - Pustá Ves, pamätník SNP - 14 km: Polianka - Havlová - Podlipovec - Dlhý vŕšok Šindelovci - Mosnákovci - Fajnorovci - Pustá Ves, pamätník SNP.

č. 8146 - Výtok, chata Dolina - Brezová pod Bradlom, námestie - 8,5 km (chodník Ondreja Seneku): Výtok, chata Dolina - Komárová - Dôly, rázcestie - Čierne blato, školiace stredisko - Brezová pod Bradlom, Baranecká - Brezová pod Bradlom, námestie.

     Celková dĺžka značkovaných a udržovaných turistických trás v regióne Myjavy je viac ako 165 km. Želáme vám príjemné putovanie, dobrú náladu, veľa pekných a humorných zážitkov, priateľských kontaktov a pozitívneho myslenia!

 

Myjavská päťdesiatka


 

     Typickým podujatím, ktoré od roku 1971 neodmysliteľne patrí k turistickému dianiu v Myjave, je pochod s názvom Myjavská päťdesiatka. Klub slovenských turistov TJ Spartak Myjava ho organizuje každoročne v júni a pre milovníkov potuliek prírodou býva spravidla pripravených niekoľko variant peších a cyklistických trás. Dĺžka peších trás sa pohybuje od 15 do 50 km a dĺžka cyklotrás od 15 do 100 km. Termín a propozície pochodu myjavskí turisti vždy v predstihu zverejňujú na svojej webovej stránke: http://www.kst-myjava.wz.cz/.

 

Historický okruh mestom Myjava


 

historicky okruh mestom myjava     V roku 2014 v uliciach Myjavy pribudlo osem informačných panelov s desiatkami historických fotografii, sprievodným textom a situačnými mapkami, aby tak domácim obyvateľom ako aj návštevníkom kopaničiarskej metropoly pripomenuli, ako kedysi Myjava vyzerala a zoznámili ich so zaujímavými osobnosťami. Panely sú situované v centrálnej časti mesta od križovatky Námestia M. R. Štefánika s Hurbanovou ulicou cez námestie samotné smerom k "hornému koncu" po rímskokatolícky kostol. Ich umiestnenie bolo navrhnuté tak, aby tvorili jednoduchý okruh a zároveň korešpondovali s ponúkanými historickými pohľadmi, ktoré možno z daného miesta porovnať so súčasným stavom. Tento malý historický okruh vytvorený Miestnou akčnou skupinou (MAS) Kopaničiarsky región nie je síce typickou turistickou aktivitou, ale určite má k nej najbližšie. Okrem edukačného charakteru je istotne zaujímavým doplnkom individuálneho cestovného ruchu v meste a regióne.

 

Kopaničiarska ovocno-destilátová cesta


 


kopaniciarska ovocno destilatova cesta     V roku 2013 vzišla zo spolupráce Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región na slovenskej a Místní akční skupiny Strážnicko na moravskej strane realizácia zaujímavého projektu s názvom Kopaničiarska ovocno-destilátová cesta. Táto trasa zameraná - ako vyplýva zo samotného názvu - na ovocie, stromy, byliny a destiláty nadväzuje v susednej Českej republike na Oskorušovou stezku a spoločne tak vytvárajú zaujímavý prvok cestovného ruchu v prihraničných regiónoch. Na slovenskej strane je do ovocno-destilátovej cesty zapojených 11 subjektov s rôznym zameraním. Ide o pálenice, sušiarne ovocia, sady, spracovateľov bylín... V praxi to funguje tak, že si skupina turistov v Turistickej informačnej kancelárií na Partizánskej ulici v Myjave dohodne termín absolvovania cesty a v rámci tejto exkurzie navštívi vybrané subjekty. K dispozícií budú mať odborný výklad, ukážku výrobných procesov i ochutnávku produktov. Podobne to funguje aj na moravskej strane. Takže ak budete mať záujem o tento druh zážitkovej turistiky, ste u nás vítaní!

 

Chodníčky za poznaním slovensko-moravského pohraničia


 

chodnicky za poznanim slovensko moravskeho pohranicia     V roku 2013 vzniklo v okolí Myjavy sedem náučných chodníkov, ktoré boli vytvorené v rámci projektu Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región so sídlom v Myjave nazvaného Chodníčky za poznaním slovensko moravského pohraničia. Úlohou týchto trás je predstaviť návštevníkom kopaničiarskeho regiónu krásu a jedinečnosť miestnej fauny a flóry a zatraktívniť individuálny turistický ruch. Jednotlivé značené chodníky s informačnými panelmi nie sú náročné a zvládnu ich príležitostní turisti i rodiny s deťmi. Ide o nasledovné trasy:

  • 1 NCH Brestovec - Stará Myjava - Topolecká
  • 2 NCH Brezová - Košariská
  • 3 NCH Drgoňova dolina - Durcovie dolina
  • 4 NCH Drviská - Turá Lúka
  • 5 NCH Poriadie - Rudník
  • 6 NCH Veľká Javorina - Lubina
  • 7 NCH Žalostiná - Chvojnica

     1 NCH Brestovec - Stará Myjava - Topolecká: Prvý a najdlhší chodník má dĺžku 18,298 km a je vedený po existujúcich poľných a lesných cestách. Obsahuje deväť zastávok s informačnými panelmi tematicky zameranými na prírodné bohatstvo, faunu a flóru Myjavskej pahorkatiny a CHKO Biele Karpaty. Nechýba ani mapa samotného chodníka, ktorý sa v smere od obce Brstovec na rázcestí Prídolie delí na dve vetvy - smer Poriadie a smer Topolcká.

     2 NCH Brezová pod Bradlom - Košariská: Tento chodník takisto vedie po existujúcich poľných a lesných cestách a je dlhý 11,482 km. Nájdeme tu päť zastávok s informačnými panelmi poukazujúcimi na faunu a flóru CHKO Malé Karpaty. Chodník je koncipovaný ako okruh s krátkou odbočkou na vyhliadku Kopec.

     3 NCH Drgoňova dolina - Durcovie dolina - Stará Turá: Náučný chodník s dĺžkou 4,982 km vedie po existujúcich asfaltových a poľných cestách. Obsahuje štyri zastávky s informačnými panelmi. Na nich si môžeme prečítať zaujímavosti o faune, flóre a prírodnom bohatstve Myjavskej pahorkatiny a chráneného areálu Pavúkov jarok. Nechýba ani mapa chodníka.

     4 NCH Drviská - Turá Lúka: Najbližším náučným chodníkom pri Myjave je trasa Drviská - Turá Lúka. Tento chodník má dĺžku 3,378 km a je vedený po existujúcich poľných a lesných cestách. Obsahuje päť zastávok s informačnými panelmi tematicky zameranými na prírodné bohatstvo krajiny, faunu a flóru Myjavskej pahorkatiny a mapu samotného chodníka. K trase sa dostanete smerom z Myjavy do lokality U Belanských smerom na Bukovec, kde z hlavnej cesty odbočíte vpravo smerom k poľovníckej chate Lesanka. Odbočka je označená smerovníkom.

     5 NCH Poriadie - Rudník: Náučný chodník je vedený po existujúcich asfaltových a lesných cestách a obsahuje tri zastávky s informačnými panelmi. Okrem mapy chodníka tu nájdeme informácie o prírodných zaujímavostiach Myjavskej pahorkatiny. Chodník je dlhý 2,284 km.

     6 NCH Veľká Javorina - Lubina: Najkratší zo sústavy náučných chodníkov meria 1,883 km a vedie po existujúcich asfaltovch a lesných cestách. Štyri zastávky s informačnými panelmi poukazujú na faunu a flóru Myjavskej pahorkatiny i CHKO Biele Karpaty. Nechýba ani mapa trasy náučného chodníka.

     7 NCH Žalostiná - Chvojnica: Tento náučný chodník tvorí okruh s celkovou dĺžkou 7,268 km a je vedený po existujúcich asfaltových a poľných cestách či značených turistických trasách. Obsahuje päť zastávok s informačnými tabuľami zameranými na prírodné bohatstvo, faunu a flóru CHKO Biele Karpaty a miestne prírodné pamiatky. Samozrejmosťou je mapa chodníka.

 Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Júl 2022
PUSŠPSN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online20
Dnes  986
Mesiac  7879
Celkovo2358145

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac