Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 13.07. 2020 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Do smútku opäť slúži svojmu účelu

dom smútku v myjaveV druhom májovom týždni tohto roka bol oficiálne znova uvedený do prevádzky zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave. Po rokoch nevyhovujúceho technického stavu objektu a takmer ôsmich mesiacoch stavebných prác, ktoré sa začali na jeseň 2018, sa obyvatelia Myjavy a regiónu dočkali a smútočné obrady budú môcť byť opäť vykonávané v dôstojných podmienkach a potrebnom komforte pre smútočných hostí. „Pôvodne sme mali Dom smútku skolaudovaný a pripravený na prevádzku už začiatkom apríla. No zdalo sa nám nerozumné nedorobiť ku kompletne obnovenej budove aj okolie. Takže sme navyše investovali aj do opravy komunikácii a výsadby zelene a práce tým pádom trvali dlhšie,“ vysvetľuje zástupca primátora Stanislav Tomič. 

 

Projekt rekonštrukcie Domu smútku realizovala samospráva z úverových a vlastných zdrojov a tiež z finančného príspevku obcí Poriadie a Rudník prostredníctvom Správy majetku mesta Myjava, s. r. o. a jej subdodávateľov. Celkovo sa na stavebných prácach, nových technológiách a zariaďovaní interiéru podieľalo dvadsať spoločností. Celkové náklady na obnovu Domu smútku dosiahli aktuálne hodnotu viac ako 433 000,- €, ďalších viac ako 48 000,- € stáli rekonštrukcie prístupových ciest, chodníkov a parkoviska pri objekte. Na porovnanie, rozpočet projektanta z rokov 2015 a 2016, kedy sa oprava Domu smútku pripravovala, bol navrhnutý vo výške viac ako 730 000,- €.

„Myslím si, že rekonštrukcia Domu smútku bola investičnou akciou, ktorá sa nám naozaj vydarila. Bola veľmi potrebná a som s ňou spokojný. Ďakujem všetkým, ktorý sa na nej podieľali. Verím, že prinesie úžitok tým, ktorí sa tu budú pri smútočných obradoch musieť stretávať a rovnako aj zamestnancom, ktorí tu fungujú. Snažili sme sa to spraviť moderne, nadčasovo a dôstojne a verím, že to ľudia, keď to sami uvidia, tiež ocenia,“ hovorí primátor Myjavy Pavel Halabrín.

V rámci uskutočnených prác dostal objekt situovaný na tzv. Dolnom cintoríne v Myjave nový strešný plášť, zateplenie, podhľady a osvetlenie, elektrické rozvody, rozvody vody, nové dvere a okná, dlažby a obklady, zábradlia, schodiská... Budova bola odvodnená, pribudli k nej nové prístrešky, zrenovované boli pôvodné kamenné obklady. Opravou prešli i oporné múry. Čiastočne sa zmenila vnútorná dispozícia tak, aby mohli byť dobudované nové sociálne zariadenia, aj pre imobilných návštevníkov, pitná fontánka a zlepšilo sa zázemie pre pracovníkov Pohrebných služieb. Nové je i chladiace zariadenie, vzduchotechnika či klimatizácia. V interiéri nájdeme nový nábytok, pribudlo nové audio a video vybavenie obradnej sály a za zmienku určite stoja aj nové inteligentné systémy ovládania Domu smútku spolu s kamerovým systémom, ktoré umožňujú nastavovať potrebné parametre v objekte diaľkovo. Dom smútku sa tak v podstate stal prvou verejnou inteligentnou budovou v meste a okolí.

Samotnú prípravu rozsiahlej rekonštrukcie v predošlých dvoch rokoch však sprevádzala diskusia o jej financovaní. Myjavská samospráva totiž navrhovala, aby sa na nej podieľalo aj šesť okolitých obcí, ktorých občania cintorínske a pohrebné služby na Myjave využívajú. Ide o obce Brestovec, Jablonka, Polianka, Poriadie, Rudník a Stará Myjava. Uskutočnilo sa niekoľko stretnutí a rokovaní predstaviteľov Myjavy so starostami obcí, k všeobecnej dohode však nedošlo. S výnimkou obcí Rudník a Poriadie, ktoré s príspevkom na Dom smútku súhlasili. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Myjave preto na svojom riadnom zasadnutí v decembri 2018 schválili úpravu Všeobecne záväzného nariadenia – prevádzkového poriadku pohrebísk v meste Myjava. Táto úprava týkajúca sa v prvom rade poplatkov za zabezpečenie pohrebných obradov nadobudla platnosť 1. marca 2019. Od tohto dátumu je poplatok za zabezpečovanie a organizáciu pohrebného obradu podľa § 8 ods. 3 písm. b) zákona o pohrebníctve vo výške 630,- € a poplatok za prenájom obradnej miestnosti a iných priestorov súvisiacich s vykonaním pohrebného obradu pre iných prevádzkovateľov pohrebných služieb a pre obstarávateľov pohrebov vo výške 738,- €. Mesto Myjava a obce, ktoré sa rozhodli finančne podieľať na rekonštrukcii Domu smútku, však budú na tieto položky pre svojich občanov poskytovať dotáciu vo výške 504,- € a 501,84 €. To znamená, že pozostalí po zosnulom s trvalým bydliskom v týchto obciach budú mať poplatok za zabezpečovanie a organizáciu pohrebného obradu vo výške 126,- € a poplatok za prenájom obradnej miestnosti a iných priestorov súvisiacich s vykonaním pohrebného obradu pre iných prevádzkovateľov pohrebných služieb a pre obstarávateľov pohrebov vo výške 236,16 €. Čiže nejde o dve rôzne sadzby týchto poplatkov. Tá je rovnaká pre všetkých, ktorí pohrebné služby potrebujú, len samosprávy podieľajúce sa na rekonštrukcii Domu smútku sú ochotné a pripravené poskytnúť svojim občanom spomínanú finančnú dotáciu. Situácia sa však naďalej vyvíja. „Výsledok nášho posledného stretnutia so starostami v apríli je taký, že dve obce zaplatili, prispeli na Dom smútku. Ďalšie štyri sú ochotné podpísať zmluvu so Správou majetku mesta Myjava, že si tieto priestory prenajmú a vopred, formou záloh, budú platiť príspevok na pohreby svojich občanov v danom roku. Verím, že v najbližších dňoch sa to všetko uzavrie,“ hodnotí aktuálnu situáciu primátor Halabrín.


Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Obnovený chodník pri Dome smútku v Myjave Obnovená cesta pri Dome smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave Zrekonštruovaný Dom smútku v Myjave
Vytlačiť | Pridané: 09:08:32 06.06.2019 | Prečítané: 747x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Júl 2020
PUSŠPSN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zoznam podujatí

Anketa
Kultúrne dianie sa po "korone" začína rozbiehať. Ktorá z avizovaných aktivít vás v lete poteší najviac?
Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online8
Dnes  789
Mesiac  10852
Celkovo1211282

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac