Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 5.06. 2020 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Festival Hory a mesto na Myjave uvedú Pavol Barabáš a Peter Ondrejovič

hory a mesto myjava 2019Súčasťou jesenného turné Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto je v roku 2019 premiérovo aj Myjava. Obľúbený filmový festival má za sebou už dvadsaťročnú históriu a v "metropole pod slamou" sa bude konať od 22. do 24. novembra 2019. Priaznivci turistiky, cestovania, športu a dobrodružstva sa môžu tešiť na jedenásť pútavých filmov z celého sveta, ktoré budú premietané v kine Primáš v Kultúrnom dome Samka Dudíka. Pripravené budú aj dva špeciálne bloky pre žiakov základných a stredných škôl, v rámci ktorých bude uvedených ďalších sedem filmov. 

 

Súčasťou festivalu bude aj turistická vychádzka okolím Myjavy s členmi KST Myjava pripravená na nedeľu 24. novembra a stretnutie s naozaj veľmi zaujímavými hosťami. Známym cestovateľom a filmárom Pavlom Barabášom a jeho horolezeckým kolegom Petrom "Beckom" Ondrejovičom. To sa bude konať v piatok 22. novembra o 19.00 h v Kultúrnom dome Samka Dudíka. Pavol Barabáš na Myjave predstaví film Tieň jaguára a Peter Ondrejovič bude hovoriť o expedícii do Venezuely a zlanení najvyšších vodopádov sveta - Salto Angel v pásme Salto je kráľ. Po premietaní a prezentáciách bude nasledovať beseda s týmito vzácnymi hosťami.

V sobotu 23. novembra si budeme môcť pozrieť blok piatich filmov v celkovej dĺžke 252 minút. Začne sa o 18.00 h a pôjde o tieto tituly:

 • Dawn Wall (USA, 100 min)
  Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?
 • Krajina nikoho (Rakúsko, 72 min)
  Dvaja lyžiari a dobrodruhovia Matthias „Hauni“ Haunholder a Matthias Mayr spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom nachádzajú v Antarktíde nečakaný „svätý grál“ freeridu.
 • DreamRide 3 (Kanada, 6 min)
  DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niektorých z najdivokejších krajín svetea. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr. Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným.
 • Za vrcholkami hôr (Francúzsko, 29 min)
  Profesionálny wingsuit skokan svetovej triedy, Jokke Sommer, sa rád posúva a hľadá nové výzvy. Už dlho sníval o zoskoku z troch slávnych vrcholov Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Aby sa pripravil a splnil si svoj sen, učí sa od jedného z najlepších na svete – Francúza Valentina Delluca. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Spoznajte ich životný štýl, pochybnosti, riziká a následné odmeny. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.
 • Ľadoví anjeli (Nemecko, 45 min)
  Vodopády na severe Islandu sú už v lete výzvou pre odvážnych vodákov. Aký veľký blázon musí človek byť, aby sa tam vydal v zime?

Festival Hory a mesto bude pokračovať v nedeľu 24. novembra spomínanou turistickou vychádzkou Jablonka - Polianka - Myjava. Jej účastníci sa stretnú o 10.00 h pred kultúrnym domom a každý z nich získa zľavu 1,- € na večerné premietanie. To začne o 18.00 h, potrvá 182 minút a  jeho súčasťou bude aj na tohoročného Oscara nominovaný film Free Solo.

 • Free Solo (USA, 100 min)
  Príbeh o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a smrťou.
 • Teraz alebo nikdy (Rakúsko, 21 min)
  Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.
 • Ako zabehnúť 100 míľ (USA, 29 min)
  Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikana. Naučil sa však bojovať. Doslova aj metaforicky. V roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón. Vsadil na svoju odolnosť, ktorej ho naučil sám život, a dúfal, že ho privedie až do cieľovej rovinky.
 • Podarený blázon (Kanada, 15 min)
  Podarený blázon vás zoberie na divokú jazdu prechádzajúcu mysľou a motiváciou tých, ktorí sa cítia odhodlaní dosiahnuť veľkoleposť. Ako sa môže cítiť ten, kto ju nedosahuje? A aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.
 • Plavba do zátoky Disko (Veľká Británia, 17 min)
  V roku 1985 Olivier Huin zoťal strom. Po piatich rokoch rezania a lepenia pásov dreva dohromady vytvoril Breskell, svoj najcennejší majetok - krásnu drevenú loď s dĺžkou 17 metrov. Napriek tomu, že strávil celý život na mori, nikdy nevzal Breskell do ľadových vôd. Ale tento rok to chce zmeniť. Pripojte sa k Olivierovi, keď spolu so svojou posádkou hľadajú legendárnu zátoku Disko s cieľom nájsť gigantické ľadovce.

Na doplnenie, pre žiakov druhéhostupňa základných a študentov stredných škôl budú v piatok 22. novembra dopoludnia pripravené filmy A čo na to Craig?, Ikigai, Aziza, Offline World, Tuláci na padákoch, Surfer Dan a Afgánska výprava za slobodou. Vstupné na všetky večerné predstavenia od piatka do nedele je 3,- €/jeden premietací blok a vstupenky zoženiete na portáli www.kultura.myjava.sk alebo priamo v kancelárii kultúrneho domu na Partizánskej ulici v Myjave. Ďalšie informácie v prípade záujmu nájdete na stránke www.horyamesto.sk. Srdečne vás všetkých na festival Hory a mesto pozývame!
 


Hory a mesto Myjava 2019 Turistická vychádzka
Vytlačiť | Pridané: 10:50:23 23.10.2019 | Prečítané: 1292x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Jún 2020
PUSŠPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zoznam podujatí

Anketa
Od pondelka 1. 6. 2020 sa opäť otvárajú brány materských či základných škôl. Pošlete do nich svoje deti?


Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online11
Dnes  411
Mesiac  4342
Celkovo1177108

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac