Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 19.11. 2019 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Festival Hory a mesto na Myjave uvedú Pavol Barabáš a Peter Ondrejovič

hory a mesto myjava 2019Súčasťou jesenného turné Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto je v roku 2019 premiérovo aj Myjava. Obľúbený filmový festival má za sebou už dvadsaťročnú históriu a v "metropole pod slamou" sa bude konať od 22. do 24. novembra 2019. Priaznivci turistiky, cestovania, športu a dobrodružstva sa môžu tešiť na jedenásť pútavých filmov z celého sveta, ktoré budú premietané v kine Primáš v Kultúrnom dome Samka Dudíka. Pripravené budú aj dva špeciálne bloky pre žiakov základných a stredných škôl, v rámci ktorých bude uvedených ďalších sedem filmov. 

 

Súčasťou festivalu bude aj turistická vychádzka okolím Myjavy s členmi KST Myjava pripravená na nedeľu 24. novembra a stretnutie s naozaj veľmi zaujímavými hosťami. Známym cestovateľom a filmárom Pavlom Barabášom a jeho horolezeckým kolegom Petrom "Beckom" Ondrejovičom. To sa bude konať v piatok 22. novembra o 19.00 h v Kultúrnom dome Samka Dudíka. Pavol Barabáš na Myjave predstaví film Tieň jaguára a Peter Ondrejovič bude hovoriť o expedícii do Venezuely a zlanení najvyšších vodopádov sveta - Salto Angel v pásme Salto je kráľ. Po premietaní a prezentáciách bude nasledovať beseda s týmito vzácnymi hosťami.

V sobotu 23. novembra si budeme môcť pozrieť blok piatich filmov v celkovej dĺžke 252 minút. Začne sa o 18.00 h a pôjde o tieto tituly:

 • Dawn Wall (USA, 100 min)
  Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?
 • Krajina nikoho (Rakúsko, 72 min)
  Dvaja lyžiari a dobrodruhovia Matthias „Hauni“ Haunholder a Matthias Mayr spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom nachádzajú v Antarktíde nečakaný „svätý grál“ freeridu.
 • DreamRide 3 (Kanada, 6 min)
  DreamRide 3 je poslednou kapitolou zo série DreamRide, ktorá zaviedla divákov do niektorých z najdivokejších krajín svetea. Je kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr. Suessom, neskutočnej prírody a jedného „snílka“ na horskom bicykli. S týmto filmom zažijete dobrodružstvo, aké so žiadnym iným.
 • Za vrcholkami hôr (Francúzsko, 29 min)
  Profesionálny wingsuit skokan svetovej triedy, Jokke Sommer, sa rád posúva a hľadá nové výzvy. Už dlho sníval o zoskoku z troch slávnych vrcholov Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Aby sa pripravil a splnil si svoj sen, učí sa od jedného z najlepších na svete – Francúza Valentina Delluca. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Spoznajte ich životný štýl, pochybnosti, riziká a následné odmeny. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.
 • Ľadoví anjeli (Nemecko, 45 min)
  Vodopády na severe Islandu sú už v lete výzvou pre odvážnych vodákov. Aký veľký blázon musí človek byť, aby sa tam vydal v zime?

Festival Hory a mesto bude pokračovať v nedeľu 24. novembra spomínanou turistickou vychádzkou Jablonka - Polianka - Myjava. Jej účastníci sa stretnú o 10.00 h pred kultúrnym domom a každý z nich získa zľavu 1,- € na večerné premietanie. To začne o 18.00 h, potrvá 182 minút a  jeho súčasťou bude aj na tohoročného Oscara nominovaný film Free Solo.

 • Free Solo (USA, 100 min)
  Príbeh o tom, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen - zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia. Alex sa tým upisuje jedinej voľbe – medzi dokonalosťou a smrťou.
 • Teraz alebo nikdy (Rakúsko, 21 min)
  Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.
 • Ako zabehnúť 100 míľ (USA, 29 min)
  Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikana. Naučil sa však bojovať. Doslova aj metaforicky. V roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón. Vsadil na svoju odolnosť, ktorej ho naučil sám život, a dúfal, že ho privedie až do cieľovej rovinky.
 • Podarený blázon (Kanada, 15 min)
  Podarený blázon vás zoberie na divokú jazdu prechádzajúcu mysľou a motiváciou tých, ktorí sa cítia odhodlaní dosiahnuť veľkoleposť. Ako sa môže cítiť ten, kto ju nedosahuje? A aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.
 • Plavba do zátoky Disko (Veľká Británia, 17 min)
  V roku 1985 Olivier Huin zoťal strom. Po piatich rokoch rezania a lepenia pásov dreva dohromady vytvoril Breskell, svoj najcennejší majetok - krásnu drevenú loď s dĺžkou 17 metrov. Napriek tomu, že strávil celý život na mori, nikdy nevzal Breskell do ľadových vôd. Ale tento rok to chce zmeniť. Pripojte sa k Olivierovi, keď spolu so svojou posádkou hľadajú legendárnu zátoku Disko s cieľom nájsť gigantické ľadovce.

Na doplnenie, pre žiakov druhéhostupňa základných a študentov stredných škôl budú v piatok 22. novembra dopoludnia pripravené filmy A čo na to Craig?, Ikigai, Aziza, Offline World, Tuláci na padákoch, Surfer Dan a Afgánska výprava za slobodou. Vstupné na všetky večerné predstavenia od piatka do nedele je 3,- €/jeden premietací blok a vstupenky zoženiete na portáli www.kultura.myjava.sk alebo priamo v kancelárii kultúrneho domu na Partizánskej ulici v Myjave. Ďalšie informácie v prípade záujmu nájdete na stránke www.horyamesto.sk. Srdečne vás všetkých na festival Hory a mesto pozývame!
 


Hory a mesto Myjava 2019 Turistická vychádzka
Vytlačiť | Pridané: 10:50:23 23.10.2019 | Prečítané: 484x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
November 2019
PUSŠPSN
    123
45678910
11121314151617
182021222324
252627282930 
Zoznam podujatí

Anketa
Aké kultúrne podujatia by ste radi videli v Myjave, respektíve ktorú kultúrnu oblasť by ste posilnili?

Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online19
Dnes  647
Mesiac  21732
Celkovo933489

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac