Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 15.08. 2020 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Dožinky v Turej Lúke budú

dožinky v turej lúkeI keď to nejaký čas nebolo isté, podujatie tradičnej ľudovej kultúry s názvom Dožinky v Turej Lúke sa napokon uskutoční aj tento rok. A to počas prvého augustového víkendu 1. a 2. 8. 2020. Dožinky pre vás opäť pripravujú nezisková organizácia Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc v spolupráci s mestom Myjava, Centrom tradičnej kultúry v Myjave, Poľovníckym združením Turá Lúka a ďalšími organizáciami. Realizáciu podporujú Fond na podoru umenia a Trenčiansky samosprávny kraj. A na čo sa môžeme v polovici letných prázdnin tešiť? 

 

Sobotňajší program odštartuje v sobotu o 10.00 h Dožinkovým jarmekom, koncertom Dychovej hudby Myjavci, ochutnávkou regionálnych špecialít Jak od babičky a Koštovkou páleného v mestskej časti Turá Lúka, v blízkosti Gazdovského dvora. V rovnakom čase sa začnú aktivity v oddychovom areáli Padelky. K dispozícii budú tradičné detské ihrisko, minifarma, možnosť jazdenia na koni i výstava historickej aj súčasnej poľnohospodárskej techniky.

O 10.30 h si budeme môcť pozrieť ukážky tradičných poľných prác v podaní členov FSk Kýčer z Turej Lúky a FS Kopa z Myjavy. Toto pásmo ponesie názov Kosí Jano, mláti Palo a bude obohatené o súťaž v kosení, do ktorej sa môžu zapojiť aj samotní návštevníci Dožinkov. Od 11.00 bude program pokračovať detskými tvorivými dielňami a Gurmánskymi hodami v réžii turolúckych poľovníkov. Krátko po poludní, o 12.15 h, si malí návštevníci budú môcť vyskúšať Školičku spevu a tanca. O 13.00 h odovzdajú zástupcovia Centra tradičnej kultúry v Myjave ocenenia za prínos v oblasti rozvoja tradičnej kultúry a o pätnásť minút neskôr bude pódium v Padelkoch patriť Folklórnemu súboru Kopaničiar a Detskému folklórnemu súboru Kopaničiarik, ktorí sa predstavia v pásme Na poli vrtkí a v tanci hybkí.

O 14.30 h naši folkloristi začnú prípravu dožinkových vencov a potom o 15.00 h sa v sprievode vyberú do Gazdovského dvora, aby ich odovzdali gazdovi a dali si oldomáš - tradičnépohostenie po ukončení prác na poli. Od 16.00 h budú v Gazdovskom dvore vyhrávať Ľudová hudba FS Kopaničiar a Myjavské heligónky. Sobotňajšiu ponuku uzavrie Dožinková zábava v Padelkoch, opäť s muzikantmi z Kopaničiara, ktorá začne o 19.00 h.

Dožinky oficiálne skončia v nedeľu 2. augusta o 9.30 h Službami Božími v evanjelickom chráme Božom v Turej Lúke. Pôjde o dožinkovú krojovú slávnosť spojenú s poďakovaním za žatvu, na ktorej sa zúčastnia aj FSk Kýčer a DFS Kopaničiarik. 

To ale tento rok nebude všetko. Myjavská mestská časť Turá Lúka, kedysi samostatná obec, si totiž v tomto roku pripomína 440. výročie svojho vzniku. Tomuto významnému jubileu bude jednak venovaná výstava, ktorú si budeme môcť pozrieť počas Dožinkov v Gazdivskom dvore, ale tiež samostatný a veľmi zaujímavý program v areáli Padelky, ktorý bude v nedeľu večer ukončený koncertom skupiny BL Gospel v turolúckom kostole. O tomto programe vás budeme informovať samostatne už čoskoro.

Tešíme sa na vašu účasť a zároveň pripomíname, že aj na týchto akciách bude potrebné dodržiavať aktuálne nariadenia Úradu verejného zdravotníctva a dbať na zvýšenú hygienu!


Dožinky v Turej Lúke 2020 Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia Podujatie podporil Trenčiansky samosprávny kraj
Vytlačiť | Pridané: 10:39:02 14.07.2020 | Prečítané: 673x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
August 2020
PUSŠPSN
     12
3456789
101112131416
17181920212223
24252627282930
31      
Zoznam podujatí

Anketa
Kultúrne dianie sa po "korone" začína rozbiehať. Ktorá z avizovaných aktivít vás v lete poteší najviac?
Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online9
Dnes  522
Mesiac  16218
Celkovo1252004

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac