Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 7.05. 2021 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Máje na Myjave a v Turej Lúke budú stáť aj tento rok

stavanie májaStavanie májov patrí neodškriepiteľne k tým tradíciám nášho regiónu, ktoré prežili až do dnešných dní a vo viac či menej obmenenej podobe sa stále udržiavajú. Samotný pôvod tohto zvyku siaha až do stredoveku, či dokonca do obdobia antiky. Už staroveké národy dávali stromčeky pred májom na domy alebo hospodárske budovy, aby chránili ľudí i zvieratá pred chorobami a pôsobením zlých duchov. V stredovekej Európe sa zasa máje stavali ako prejav úcty na významných verejných miestach a od 15. storočia aj pred domy dievčat. U nás na Slovensku patrilo stavanie mája v minulosti k obyčajom, v ktorých bola zeleň hlavným obradovým a magickým prostriedkom. A keď sa blížil koniec apríla, často sa na túto udalosť svedomito pripravovala celá dedina. 

 

Za normálnych okolností by sme aj u nás na Myjave pripravovali na posledný aprílový deň podujatie spojené so stavaním mája tradičným spôsobom, teda bez použitia modernej techniky, len s pomocou takzvaných žajgrútov. Členovia našich folklórnych súborov a skupín by nám zaspievali a zatancovali a spolu s dobrovoľnými hasičmi sa aj slušne zapotili, kým by máj na námestí vztýčili. Bohužiaľ, organizovať takúto akciu, na ktorej by sme sa spoločne zišli, nie je ešte možné. No bez mája nezostaneme. Stužkami vyzdobený smrekový vrcholec s myjavskou zástavou bude krášliť centrum mesta aj tento rok. Príslušníci dobrovoľných hasičských zborov strom s pomocou žeriava postavia v piatok 30. apríla popoludní. Najskôr na Námestí M. R. Štefánika v Myjave a následne aj v časti Turá Lúka pri Gazdovskom dvore. A my dúfame, že o rok sa už pri tejto príležitosti v meste predsa len stretneme.

 

stavanie mája

 Stavanie mája na myjavskom námestí ručne, len s pomocou žajgrútov.

 

stavanie maja

Stavanie mája na myjavskom námestí ručne, len s pomocou žajgrútov.


Vytlačiť | Pridané: 13:02:50 29.04.2021 | Prečítané: 369x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Máj 2021
PUSŠPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online14
Dnes  862
Mesiac  9539
Celkovo1682261

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac