Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 30.11. 2021 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Odkaz pre starostu

Počasie
Sociálne služby
Sociálne služby
Podporený projekt
Fond na podporu športu
Fotogaléria
galeria

Séria adventných koncertov odštartuje na konci novembra

cyklus adventných koncertovMesto Myjava, Centrum tradičnej kultúry v Myjave - OvZP TSK, Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Myjave a Televízia Myjava pripravujú aj v závere roka 2021 tradičný cyklus adventných koncertov. Tie sa budú konať v myjavskom evanjelickom kostole. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu bude možné jednotlivé koncerty sledovať tiež prostredníctvom priamych prenosov Televízie Myjava a zvukových prenosov z Myjavskej veže. Upozorňujeme, že vstup na koncerty bude závisieť od aktuálnej situácie a bude sa riadiť tzv. semaforom pre kultúrne podujatia v režime OTP alebo zaočkovaní. A čo nás počas štyroch adventných týždňov vlastne čaká? 

 

Prvý adventný koncert - Dychová hudba MYJAVCI
nedeľa 28. novembra 2021, evanjelický kostol v Myjave, 17.00 h

Účinkujú členovia dychovej hudby, kapelník Peter Blaho.

Dychová hudba Myjavci je najstarším hudobným zoskupením na Myjave. Z veľkého orchestra sa postupne stalo menšie teleso, ktoré v súčasnej dobe pôsobí pod mestom Myjava. Kapela sa zúčastňuje na rôznych mestských podujatiach, ale i promenádnych koncertoch v rôznych kútoch Slovenska. Vystupujú i v zahraničí, ako napríklad v Maďarsku, Rakúsku, či Českej republike. Nahrali a vydali dva albumy. Súčasný repertoár kapely je pestrý, zložený z ľudových piesní, pochodov, ale i muzikálových melódií.

Obsadenie:

 • I. trumpeta – Peter Blaho
 • I. krídlovka – Ján Osuský, Ján Blaho
 • II. krídlovka – Štefan Sivák
 • es-klarinet – Vladimír Húska
 • I. klarinet – Ján Kubovčiak
 • baritón – Slavomír Blaho
 • tenor – Pavol Valúch
 • pozauna – Jaroslav Mramúch
 • trombón – Jozef Molek
 • bicie – Dušan Malášek
 • spev – Veronika Kivaderová, Danka Vajdová, Ján Osuský

Druhý adventný koncert - DUO FARSA
nedeľa 5. decembra 2021, evanjelický kostol v Myjave, 17.00 h

Účinkujú: Dušan Onody, František Godla

Gitarové duo hrá vlastné emotívne skladby rôznych žánrov, s prevahou španielskych rytmov, flamenca. Duo tvoria dvaja virtuózni rómski hudobníci - František Godla a Dušan Onody zo Sabinova. Ich hlavnou charakteristikou je plač gitár trhajúci srdcia a vášňou nabité melódie, ktoré vo vás prebudia najtajnejšie sny. Svojím pôsobením a účinkovaním sa zameriavajú najmä na hranie pri rôznych významných spoločenských udalostiach, ako sú vernisáže, bankety, recepcie, koktaily, svadby, oslavy, výročia a rôzne iné spoločenské podujatia.

Tretí adventný koncert - Spevácky zbor LÚČNICA
nedeľa 12. decembra 2021, evanjelický kostol v Myjave, 17.00 h

Účinkujú členovia speváckeho zboru Lúčnica, umelecká vedúca a dirigentka Elena Matušová.

Spevácky zbor Lúčnica je súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica už od jeho vzniku v roku 1948. Prezentuje sa vyspelou speváckou technikou, hlasovou kultúrou a charakteristickým zvukovým prejavom. Bohatý repertoár lúčničiarov zahŕňa a capella diela všetkých štýlových období od renesancie až po súčasnú slovenskú tvorbu. Zbor interpretuje skladby rôznych žánrov – sakrálne diela, svetskú tvorbu, zborové úpravy populárnych skladieb a gospelov, ale hlavný dôraz kladie na interpretáciu starších i nových skladieb inšpirovaných slovenskou ľudovou piesňou. Okrem toho neustále rozširuje svoj repertoár o vokálno-inštrumentálne diela komornejšieho charakteru, pričom spolupracuje s významnými slovenskými a zahraničnými hudobnými telesami, dirigentmi a sólistami.

Štvrtý adventný koncert - FSk Hájiček, Chrenovec-Brusno
nedeľa 19. decembra 2021, evanjelický kostol v Myjave, 17.00 h

Účinkujú členovia folklórnej skupiny.

Za obdobie svojej činnosti sa skupina vypracovala medzi najznámejších predstaviteľov folklórneho hnutia v regióne Horná Nitra. Repertoár skupiny tvorí 23 scénických programov, v ktorých je spracované prakticky celé kalendárne obdobie a väčšina rodinných tradícií. Scenáre týchto programov sú vypracované na základe podrobného výskumu vlastnej obce a susedných obcí v Handlovskej doline. Členovia skupiny využívajú signálne nástroje – pastierske trúby a trombity, ktoré si skupina vďaka zručnosti svojich členov vyrába a zadovažuje sama. Z repertoáru folklórnej skupiny sú významné a najznámejšie vianočné koledy a pastorely zo zbierky miestneho učiteľa a organistu Gašpara Drozda zo začiatku 19. storočia, na základe ktorých vznikla pieseň Daj, Boh, šťastia tejto Zemi, ktorá sa stala jednou z najpopulárnejších piesní v predvianočnom a vianočnom období na Slovensku.

adventné koncerty v roku 2021

Cyklus adventných koncertov v Myjave v roku 2021

zdroj: Centrum tradičnej kultúry v Myjave - OvZP TSK


Vytlačiť | Pridané: 09:49:12 08.11.2021 | Prečítané: 394x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
November 2021
PUSŠPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online27
Dnes  660
Mesiac  49366
Celkovo1990850

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac