Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 24.09. 2021 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


COVID-19 a Myjava

 

Informácie a odporúčania k novému koronavírusu a ochoreniu COVID-19

Na tomto mieste nájdete prehľad informácií týkajúcich sa Myjavy v súvislosti so šírením sa koronavírusu.

 

Informovanie dotknutej osoby s informáciami potrebnými k spracúvaniu osobných údajov podľa článku 13 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. mája 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov), resp. podľa § 19 ods. 1 a 2 zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

(pdf) Informovanie dotknutej osoby.pdf

 

 

Graf testovania na COVID-19 v meste Myjava antigénovými testami od 14. 12. 2020

 

graf vývoja pozitivity k 19. júnu

Graf vývoja pozitivity na základe testovania v meste Myjava k 19. 6. 2021

 


 

Očkovanie v Nemocnici s poliklinikou Myjava

Vakcinačné centrum Nemocnice s poliklinikou Myjava oznamuje verejnosti, že v piatok 24. septembra 2021 bude očkovať registrovaných i neregistrovaných záujemcov podľa nasledovného rozpisu:

  • registrované deti 12 - 17 rokov - od 12.00 do 13.00 hod.
  • neregistrované deti 12 - 17 rokov - od 13.00 do 14.00 hod.
  • registrovaní dospelí od 18 rokov - od 14.00 do 16.00 hod.
  • neregistrovaní dospelí od 18 rokov - od 16.00 - 17.00 hod.

Pre úplnosť informácie dodávame, že v Nemocnici s poliklinikou Myjava sa na očkovanie používa vakcína Pfizer/Biontech.

 


 

Okres Myjava prechádza do 1. stupňa varovania

Podľa aktuálnych informácií z Ministerstva zdravotníctva SR bude okres Myjava spolu s ďalšími okresmi od pondelka 27. septembra 2021 v 1. stupni varovania, teda v červenej farbe. V praxi to znamená, že sa nám po čase opäť sprísnia opatrenia, ktoré ovplyvnia náš spoločenský život. Od pondelka tak bude platné napríklad nosenie respirátorov FFP2 v interiéri a zostáva povinnosť mať rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. Školy zostávajú fungovať normálne, za dodržania hygienických opatrení rovnako aj múzeá, galérie, knižnice a podobne. V obchodných prevádzkach by mal byť maximálne 1 zákazník na 15 m2. Svoje fungovanie budú musieť upravovať reštaurácie. Tie v režime základ môžu mať k dispozícií len výdaj cez okienko a rozvoz. V režimoch OTP (očkovaní - testovaní - prekonaní) a zaočkovaní môžu byť pri jednom stole maximálne 4 osoby, alebo len členovia jednej domácnosti. Terasy sú bez obmedzení. Ubytovacie zariadenia môžu fungovať len v režimoch OTP (2 dospelé osoby v jednej izbe, alebo členovia jednej domácnosti v jednej izbe, wellness pre najviac 10 osôb) a zaočkovaní. Fitness centrá môže v jednom okamihu využívať maximálne 10 osôb, prípadne sa môže uplatniť pravidlo 1 osoba na 15 m2, ak je fitness v režime OTP a najviac 50 osôb, ak je v režime zaočkovaní. Prevádzka krytých plavárni nie je v režime základ možná, v režime OTP sa znižuje návštevnosť na 25% kapacity a v režime zaočkovaní na 50% kapacity. Čo sa týka športových súťaží a tréningov, v režime základ sú zakázané, v režime OTP môže byť najviac 75 športovcov v interiéri a 150 v exteriéri, režim zaočkovaní je bez obmedzení. Prvý stupeň ohrozenia ovplyvní aj usporadúvanie hromadných podujatí. V režime základ môže byť takéto podujatie pre najviac 10 ľudí, v OTP režime je to 25% kapacity alebo maximálne 150 ľudí a v režime zaočkovaní bez limitu. No vo všetkých režimoch je povinný zoznam účastníkov podujatia. Rovnako je nastavené usporadúvanie obradov (sobáš, krst, pohreb..). Realizácia svadieb, karov, večierkov je možná len v režime OTP (maximálne 25 ľudí v interiéri, najviac 40 v exteriéri) a v režime zaočkovaní (maximálne 50 ľudí v interiéri, najviac 80 v exteriéri). Opäť majú byť k dispozícií zoznamy účastníkov.

zdroj: MZ SR, automat.gov.sk

 


 

Myjavský okres prechádza do fázy ostražitosti

Podľa aktuálnych informácií Ministerstva zdravotníctva SR bude v týždni od pondelka 13. septembra 2021 vo fáze ostražitosti, teda v oranžovej farbe, už väčšina okresov na Slovensku. Medzi nimi aj okres Myjava, ktorého miera zaočkovanosti oboma dávkami sa aktuálne pohybuje na úrovni 47,12%. Čo to znamená v praxi a aké opatrenia sa oproti predošlým týždňom zmenia?

Aj v oranžovej fáze, rovnako ako v stupni monitoringu (zelená farba), platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach. Upravuje sa účasť na hromadných podujatiach. V režime zaočkovaní nie sú žiadne limity, v režime OTP (očkovaní – testovaní – prekonaní) sa obmedzenie kapacity priestorov na státie stanovuje na maximálne 25% a na sedenie maximálne 50%. Najviac však 1000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri. V režime základ môže byť kapacita sedenie v priestoroch využitá na maximálne 25% v interiéri a 50% v exteriéri. Najviac však 200 sediacich osôb v exteriéri a 100 v interiéri a stojacich môže byť maximálne 100 v exteriéri a 50 v interiéri. Plus v tomto režime sú už organizátori podujatí povinní vypracovať zoznam účastníkov akcie.
 
Pokiaľ by ste vo fáze ostražitosti pripravovali oslavu, posedenie, svadbu či iné stretnutie viacerých osôb, v režime zaočkovaní môže byť najviac 200 ľudí v exteriéri a 100 v interiéri. V režime OTP je to o polovicu menej – 100 ľudí v exteriéri a 50 ľudí v interiéri. V režime základ aktuálne platný COVID automat nepripúšťa organizáciu svadieb, osláv, večierkov, posedení...
 
Obmedzenia sa dotknú aj reštaurácií, ktoré v režime základ môžu – pokiaľ je okres v oranžovej farbe – mať maximálne 10 ľudí na terase. V režime OTP a zaočkovaní je exteriér bez obmedzení, no vo vnútri môžu byť pri stole maximálne 4 osoby alebo členovia jednej domácnosti.
 
Čo sa týka športových podujatí, tie budú v režime zaočkovaní fungovať bez obmedzení, v režime OTP môže byť najviac 200 športovcov v interiéri a 400 v exteriéri, no a v režime základ je to najviac 50 športovcov a treba mať vyhotovený aj zoznam účastníkov športového podujatia.
 
V prípade bohoslužieb môže byť v režime základ obsadených v interiéri maximálne 25% a v exteriéri 50% kapacity. Najviac však 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Pokiaľ hovoríme o miestach na sedenie. Na státie môže byť v exteriéri do 100 osôb a v interiéri do 50 osôb. Opäť je povinný zoznam účastníkov. V režime OTP môžu byť miesta na sedenie v interiéri obsadené na 25% a v exteriéri na 50%. Pokiaľ nie je možné presne určiť kapacitu, môže byť v exteriéri maximálne do 1000 ľudí a do 500 ľudí v interiéri. Režim zaočkovaní je bez obmedzení.
 
rozdelenie okresov od 13 septembra 2021
 
Rozdelenie okresov podľa COVID automatu od pondelka 13. 9. 2021.
zdroj: MZ SR, dennikn.sk
 

 

Začne platiť nový COVID automat. Čo sa zmení?

Od pondelka 16. augusta 2021 začne platiť nová verzia COVID automatu schválená vládou, ktorá upravuje protipandemické opatrenia na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva SR už vydal k pripraveným zmenám vyhlášky, ktoré vysvetľujú dopad nariadení na občanov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, prevádzky či usporadúvanie hromadných podujatí. Čo to znamená v praxi a na čo sa musíme od 33. kalendárneho týždňa pripraviť?

V prvom rade sa mení kategorizácia okresov, ktoré budú zaraďované už len do piatich stupňov miesto pôvodných siedmich. Najmiernejšia je fáza monitoringu, teda zelená farba, v ktorej sa aktuálne nachádza aj myjavský okres. Po nej nasleduje fáza ostražitosti – oranžová farba a ďalej sú tri stupne ohrozenia. Prvý s červenou farbou, druhý s bordovou farbou a napokon najprísnejší tretí stupeň s čiernou farbou.

Vo všeobecnosti platí, že aj po 16. auguste zostáva nosenie rúšok v interiéroch povinné i v zelenom či oranžovom okrese. V exteriéroch len na hromadných podujatiach. Ak by sa okres zaradil do niektorého stupňa ohrozenia, bude už povinný respirátor. V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom povinné v 2. a 3. stupni ohrozenia.
 
To, aké opatrenia budú v okresoch v jednotlivých fázach platiť, bude závisieť od viacerých faktorov. Napríklad od sedemdňovej incidencie prípadov (počet prípadov za 7 dní na 100 000 obyvateľov), od zaočkovanosti okresu aj od nám už známeho komplexného zhodnotenia lokálnej epidemiologickej situácie Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Ten bude prihliadať na vývoj incidencie, počet vykonaných testov a ich pozitivitu, na ohniská a na prípadné superšírenie v populácii, na vekovú štruktúru obyvateľov a podobne. Významný vplyv vakcinácie na zaradenie okresu do konkrétnej fázy a s tým spojené uplatňovanie nariadení dokazuje to, že zaočkovanosť obyvateľov okresu vo veku nad 50 rokov v hodnote cez 55% upraví COVID automat o jeden stupeň nadol za každých ďalších 10% plne očkovaných osôb. Prvá úprava smerom nadol tak bude možná pri 65% plnej zaočkovanosti tejto populácie. Horná hranica platnosti očkovania proti COVID-19, ktorá bola doteraz 12 mesiacov, už nie je od pondelka stanovená.
 
Nový COVID automat definuje tri skupiny osôb:
  • zaočkovaní – Ľudia, ktorí sú viac ako 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne. Do tejto kategórie patria aj obyvatelia, ktorí sú 14 dní po očkovaní akoukoľvek vakcínou a zároveň v uplynulých 180 dňoch prekonali koronavírus.
  • OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) – To sú plne zaočkovaní ľudia, ľudia s negatívnym testom (PCR test nie starší ako 72 hodín a antigénový test starý maximálne 48 hodín) a tí, ktorí koronavírus prekonali v posledných 180 dňoch.
  • základ – Sem patria všetci ľudia bez ohľadu na očkovanie, testovanie či prekonanie choroby.

Podľa tejto kategorizácie môžu prevádzky a organizátori hromadných podujatí upravovať svoje fungovanie, no musia rátať s tým, že ich rozhodnutie, do ktorého režimu sa zaradia, bude podliehať konkrétnym opatreniam.

Vysvetlíme si to na príklade hromadného podujatia. V súčasnej zelenej fáze sa môže podujatie, na ktorom sa zúčastnia len plne zaočkovaní ľudia, konať bez limitu. V režime OTP to môže byť maximálne 2500 ľudí v interiéri a 5000 ľudí v exteriéri. Ak bude organizátor brať do úvahy režim „základ“, môže byť v interiéri najviac 500 ľudí a v exteriéri 1000. No už fáza ostražitosti s oranžovou farbou, v ktorej bude od 16. augusta deväť slovenských okresov, prináša sprísnenie spomínaných limitov. Napríklad v režime OTP je tým pádom kapacita hromadných podujatí obmedzená na polovicu, alebo maximálne pre 500 ľudí v interiéri a 1000 v exteriéri. V 1. stupni ohrozenia s červenou farbou to už bude pri OTP len 250 účastníkov vo vnútri a 500 v exteriéri.

Na podobnom princípe budú fungovať aj prevádzky. Navyše, v konkrétnom časovom úseku môže platiť len jedna možnosť, ktorá definuje podmienky a limity. Kombinovanie týchto možností zatiaľ COVID automat nepripúšťa. Režimy sa však môžu striedať. V prípade, že sa prevádzkovateľ alebo organizátor podujatia rozhodne pre kontrolu, či sú jeho zákazníci, resp. návštevníci zaočkovaní, testovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19, bude môcť nahliadnuť do ich dokumentov. Umožňuje to nová vyhláška, ktorú vydal Úrad verejného zdravotníctva SR. To, pre ktorý z režimov sa prevádzkovateľ lebo organizátor akcie rozhodol, musí pri vstupe do priestoru zreteľne označiť, aby o tom boli návštevníci vopred informovaní. Zamestnanci prevádzok sa režimami riadiť nemusia, ale majú dbať na opatrenia, akými sú prekrytie dýchacích ciest či dezinfekcia plôch a predmetov.

Myjava je, našťastie, zatiaľ stále v zelenej farbe, no ak by sme sa museli v budúcnosti „prepnúť“ do oranžovej, znamenalo by to aj isté obmedzenie pre obchody a poskytovanie služieb. V režimoch OTP alebo základ by v prevádzke mohol byť najviac jeden človek na 15 metrov štvorcových predajnej plochy. V interiéri reštaurácie v režime zaočkovaní a OTP by mohli pri jednom stole sedieť maximálne štyri osoby. Viac len vtedy, ak by to boli členovia jednej domácnosti. Ak by si prevádzkovateľ zvolil kategóriu základ, mohol by mať otvorenú len terasu v maximálnom počtom 10 hostí. Ubytovacie zariadenia by v oranžovej fáze fungovali bez obmedzení pre režim zaočkovaní aj OTP.

Čo sa týka športu, vo fáze monitoringu (zelená farba) môžu športovať a hrať súťažné stretnutia aj neočkovaní a netestovaní športovci, no môže ich byť maximálne sto. V oranžovej farbe už len päťdesiat a ak sa okres náhodou zaradí do červenej farby, budú už súťaže bez testov zakázané. Inovovaný COVID automat definuje skutočnosť, že neobľúbené prerušenie športových súťaží, ktorého svedkami sme boli v predošlom období, by prišlo až v 3. stupni ohrozenia, v čiernej farbe. Teda aj v 2. stupni (bordová farba) je ešte stále možnosť dať sa otestovať a naplánované zápasy odohrať.

V prípade, že by vás táto téma zaujímala viac alebo sa vás niektorá z oblastí ako majiteľa prevádzky či organizátora podujatia týka, môžete si nové vyhlášky platné od 16. augusta 2021 naštudovať tu:

 


 

Antigénové testovanie bude v myjavskej nemocnici pokračovať

Po štátom avizovanom zatvorení siete odberných miest k 30. 6. 2021 sa vynorilo veľa otázok od občanov, ako to bude ďalej s možnosťou antigénového testovania a získaním potvrdenia o negatívnom výsledku, ktorý ľudia stále v špecifických prípadoch potrebujú. Napríklad kvôli dovolenkám, vstupom do wellness zariadení, účasti na rôznych podujatiach... Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ presnú informáciu o pokračovaní vybraných MOM-iek nevydalo, takže vzniklo akési informačné vákuum, ktoré mnohým narobilo starosti. Inak tomu nie je ani u nás na Myjave. No vo štvrtok 1. júla 2021 poskytla Nemocnica s poliklinikou Myjava vyjadrenie, že bude v antigénovom testovaní pokračovať. A to vždy v pondelok, stredu a v piatok v čase od 10.30 do 13.45 h. Cena jedného testu je 10,- €. Na antigénové testovanie sa netreba vopred objednávať a nemocnica bude klientom vydávať potvrdenia o testovaní v papierovej podobe. Rovnako nebude problém s potvrdením tlačiva zo stránky Ministerstva zahraničných vecí SR, ktoré ľudia potrebujú kvôli cestovaniu. K dispozícií bude v prípade potreby aj potvrdenie v nemčine. Toto testovanie sa v myjavskej nemocnici začne v piatok 2. júla. Pozor! V pondelok 5. júla sa testovať nebude.Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
September 2021
PUSŠPSN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zoznam podujatí

Anketa
Privítali by ste periodikum, ktoré by informovalo o aktuálnom dianí v meste a regióne v tlačenej i elektronickej podobe?

Poznáte novú aplikáciu Myjava, vďaka ktorej môžete mať mestský úrad v mobile?Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online10
Dnes  1323
Mesiac  36277
Celkovo1889746

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac