Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 28.02. 2021 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Primátor prosí ľudí o zodpovednosť, približuje výsledky testovaní v MyjavePrimátor Pavel Halabrín si pre občanov pripravil celkové štatistiky testovania na COVID-19 v Myjave a prosí ľudí o zodpovednosť, nakoľko v poslednom období sa miera pozitivity u nás mierne zvýšila. V štyroch bodoch si môžete prejsť výsledky celoplošného testovania, testovania organizované odberovými miestami mesta Myjava vrátane testovaní v ZOS Nezábudka, Trokanova, DSS Úsvit, u zamestnávateľov a tiež výsledky NsP Myjava. Približuje tým epidemiologickú situáciu, v ktorej sme a zdôrazňuje úlohu Mesta pri zabezpečovaní testovaní a náležitosti, ktoré toto testovanie obnáša. 

 

 

Vážení obyvatelia, minulý týždeň sa nám v meste znovu začala zvyšovať miera pozitivity COVID-19. Na našom Mobilnom odbernom mieste (MOM) na štadióne sme mali 2,36 % pozitívnych testov čo sa približuje výsledku z polovice januára. Očakávali sme to a vedeli sme že úroveň sa postupne bude dvíhať. Potvrdilo sa to i včera, kde pri testovaní 697 ľudí bolo 22 pozitívnych, čo je 3,15 %. Pozitivita sa objavuje najmä v komunitách, rodinách a čo je síce prirodzené ale horšie, i pri testovaní u zamestnávateľov, vo firmách.

Chcem Vás preto poprosiť o ostražitosť, opatrnosť a zodpovednosť, aby sme sa zasa nedostali na dvojciferné štatistiky či nemuseli zatvoriť školy a škôlky. Je dôležité, aby každý, kto sa necíti dobre, absolvoval test, každý pozitívny dodržiaval karanténu a neohrozoval svoje okolie. Mesto robí všetko čo môže a vie, bez Vašej pomoci a spolupráce to nebude nič platné a námaha mnohých ľudí bude zbytočná. Takže ľudia, buďme všetci opatrní a zodpovední, ešte pár mesiacov to musíme vydržať.

Keďže chýbajú relevantné údaje, štatistiky z priebehu testovania na Slovensku, pripájam naše myjavské výsledky.


Za mesiac od 18.01. do 18.02. vykonaných mestom 17.311 testov s pozitivitou 0,63 % a zachytením 109 pozitívnych obyvateľov.

CELKOM BOLO MESTOM MYJAVA VYKONANÝCH 42.905 testov, počet pozitívnych testov bol 662, miera pozitivity za celé obdobie 1,54 %.


3. Mesto v spolupráci so svojimi organizáciami zabezpečuje testovanie v

 • ZOS Nezábudka

Celkom v ZOS Nezábudka bolo zo 134 klientov a zamestnancov pozitívnych 58 klientov a 28 zamestnancov.
V zariadení TSK ZSS Jesienka zo 198 osôb bolo pozitívnych 87 klientov a 31 zamestnancov.

 • Trokanova:
  • 04.01. 44 testovaných, 0 pozitívnych
  • 25.01. 42 testovaných, 3 pozitívni
  • 03.02. 146 testovaných, 1 pozitívny
  • 07.02. 153 testovaných, 2 pozitívni
  • 11.02. 136 testovaných, 0 pozitívnych
  • 18.02. 125 testovaných, 0 pozitívnych

 

Od 23.01. kde pri PCR testoch boli zistení 2 pozitívni testujeme pravidelne. PCR testy kontaktov od 28.01. 07.02. odhalilo 17 pozitívnych.

 • DSS Úsvit: pravidelné dvojtýždňové cykly testovania zamestnancov bez zistenia pozitívneho testu.

 

 • Zamestnávatelia – firmy v Meste Myjava, kde testujeme priamo na pracoviskách s väčším počtom zamestnancov alebo vo vyhradených časoch na MOM štadión. Celkovo službu poskytujeme 26 firmám pôsobiacim na Myjave. Výnimkou je spoločnosť Thermoplastik Poriadie ako dlhoročný partner mesta a spoločnosť Chirana Injecta Stará Turá ako subjekt hospodárskej mobilizácie. Tu sme vyšli v ústrety spoločnosti vyrábajúcej veľmi potrebné injekčné striekačky na vakcináciu, keďže im ju nik iný poskytnúť nevedel, resp. nechcel.

Dôvodom testovania u zamestnávateľov je uľahčenie prístupu k testovaniu pre zamestnancov a odľahčenie mestskej MOM i testovacieho pracoviska v Nemocnici Myjava.


4. Testovanie antigénovými ale i PCR testami zabezpečuje i NsP Myjava, kde od 14.12. do 20.02. pretestovali antigénovými testami 11.995 obyvateľov a zistených 331 pozitívnych testov. Za február pri testovaní 4.237 ľudí bola pozitivita zistená u 0,70 %. Už druhý týždeň pracujú od pondelka do soboty od 08,00 hod. do 16,30 hod. a je tu možnosť rezervácie si presného času testovania každým záujemcom.


Pre informáciu dopĺňam údaje o hospitalizovaných pacientoch s COVID19. V mesiaci január to bolo 74 pacientov, trvalý pobyt v okrese Myjava malo 47. Vo februári doteraz hospitalizovaných 37 pacientov, z toho 15 z okresu Myjava. Bohužiaľ, kedy bude v našej nemocnici plnohodnotne fungovať vakcinačné centrum neviem, minulotýždňová dodávka 60 vakcín bola skôr na smiech a zlobu.

 

Mestský úrad sa stal „nositeľom a organizátorom“ úlohy danej vládou pri zabezpečení testovania obyvateľov regiónu. Veľká časť zamestnancov mesta a veľa zdrojov z rozpočtu mesta sa sústreďuje na túto úlohu, napriek tomu, že nepatrí do našej kompetencie a povinnosti. Berieme to ako službu našim obyvateľom a je dnes nesporné, že výsledky vďaka ktorým sa situácia zlepšila a môžeme mať otvorené školy a škôlky, sú aj výsledkom pravidelného testovania a karantény pozitívne testovaných ľudí. Vďaka za to patrí zdravotníkom, našim zamestnancom, mestskej polícii či hasičom, bez ich ústretovosti a pomoci by to bolo nerealizovateľné. Každému obyvateľovi, ktorý musí byť v karanténe, je mesto pripravené pomôcť so základnými potrebami, potravinami, liekmi či sociálnym poradenstvom. Na tieto úlohy je zriadená Krízový linka a vyčlenení odborní i pomocní zamestnanci.

Keďže je predpoklad, že epidemiologická situácia ešte potrvá dlhé obdobie a je možné, že sa bude i prechodne zhoršovať, sme pripravení pokračovať v tejto činnosti. Veľkou otázkou a problémom je neschopnosť vlády, krízového štábu a MZ SR konať koncepčne, predvídavo a prijímať opatrenia v dostatočnom predstihu. Problémom je i dostupnosť a pravdivosť údajov, štatistík a vôbec nemám k dispozícii informácie z PCR testov. Mesto bude žiadať refundáciu všetkých nákladov spojených s testovaním, keďže to je finančne veľká záťaž na náš rozpočet a suplujeme úlohy štátu. Nie je stanovený a istý spôsob prefinancovania štátom, počet testovaných obyvateľov s bydliskom mimo nášho mesta je cez 30% a nie všetky mestá a obce sú ochotné spolufinancovať náklady spojené s testovaním. Od obyvateľov bez trvalého pobytu sa vyberá poplatok 5,-€a títo nie sú zarátané do rozpočtu uplatňovaného k refundácii štátom. Denné náklady MOM na štadióne sú cez 720,- €, testovania počas piatkov a sobôt zabezpečujeme 4 kompletnými tímami, tieto náklady v posledných týždňoch štát prepláca.

Verím, že to zvládneme a keď to ešte pár týždňov vydržíme bude sa nám ľahšie žiť. :-)

S pozdravom

 

Pavel  Halabrín

primátor

 

 

 Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Február 2021
PUSŠPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Zoznam podujatí

Anketa
Rozvoj ktorej z týchto oblastí života by ste vy riešili prioritne?


Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online1
Dnes  818
Mesiac  47417
Celkovo1572352

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac