Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 6.06. 2020 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu

Počasie
Mapa mesta
Mapa Myjavy
Fotogaléria
galeria

Zimná turistika a šport

 

Zimná turistika a šport


     

Myjavská časť Závršky v zime.     Bežecké lyžovanie je zo zdravotného, resp. fyziologického hľadiska jeden z najzdravších športov vôbec. Zo športového pohľadu má záťaž prevažne aeróbny charakter, v členitom teréne potom s výrazným silovým charakterom, pričom rovnomerne zaťažuje celé telo. V ostatných rokoch došlo vďaka niekoľkým projektom k podpore bežeckého lyžovania v Bielych Karpatoch v okolí Myjavy a Starej Turej. Možnosti bežeckého lyžovania sú široké, a to ako na upravených, tak aj na neupravených trasách. Pekné trasy sa dajú nájsť prakticky vo všetkých častiach tohto regiónu, pričom sú zaznačené do príručných máp, ktoré je možné dostať v rôznych turistických zariadeniach. Mapy a turistické smerovky pre lyžiarske trasy sú rozmiestnené i na tratiach a navigujú bežkárov najmä k najvyššiemu bodu Bielych Karpát, ktorým je vrchol Veľkej Javoriny vo výške 970 m n. m. . Ratrakom je udržiavaný úsek od Kubíkovho vrchu (Nová Lhota) po starej vojenskej ceste až do Hlaviny (Stará Turá) v dĺžke asi 6,5 km a nadmorskej výške okolo 600 m n. m. Navyše aj vy môžete prispieť svojimi 2% z daní na úpravu bežkárskych tratí v Bielych Karpatoch a podporiť tak tvorbu bežeckých stôp i v ďalších úsekoch. Viac sa dozviete na stránke www.kopanicevpohybe.sk v sekcii "Podporte nás".
    Pokiaľ chcete mať informácie o údržbe bežkárskych tratí neustále po ruke, máte k dispozícií aplikáciu S mobilom po Bielych Karpatoch, ktorá vám tieto informácie poskytne prostredníctvom vášho mobilného telefónu. Aplikácia funguje pre Android aj pre iPhone. Môžete si ju stiahnuť z internetu cez Google play po zadaní textu S mobilom po Bielych Karpatoch alebo cez stránku http://www.bezky-kolo-pesky.eu/sk/, kde je postup, ako si ju do mobilu nainštalovať, podrobne vysvetlený.
     Ďalšie aktuálne informácie o stave bežkárskych tratí počas zimnej sezóny môžete nájsť aj na facebookovej stránke občianskeho združenia Kopanice v pohybe, ktoré sa o niektoré úseky stará a pravidelne o nich verejnosť informuje.

 

Trasy na bežecké lyžovanie


 

     Oblasť Bielych Karpát ponúka na pomedzí Českej a Slovenskej republiky až 30 km bežkárskych tratí. Najdlhšia z nich je určite Bielokarpatská bežkárska magistrála, ktorá prechádza z veľkej časti hrebeňom Bielych Karpát. Neďaleko Myjavských kopaníc a českej Novej Lhoty sa nachádzajú bežkárske okruhy, ktoré zahŕňajú až 15 km bežkárskych lyžiarskych tratí a sú teda svojou dĺžkou ideálne na niekoľkohodinovú turistiku. Počas celej zimnej sezóny sú tieto trate udržiavané a upravované.

Mapa bežkárskych trás v kopaničiarskom regióne.

Novolhotsko-staromyjavský okruh


Areál bežeckého lyžovania Nová Lhota – nad Kubíkovým vrchom – pri štátnej hranici – Hamovanie – Stará Myjava (lyžiarske stredisko) – Krúžok – nad Kubíkovým vrchom – Areál bežeckého lyžovania Nová Lhota

Zima na myjavských kopaniciach.Dĺžka trasy: 12,6 km
Náročnosť: ťažká
Trvanie: 2 h
Stúpanie: 893 m
Klesanie: 891 m
Celkové prevýšenie: 252 m
Max. výška: 730 m n. m.
Min. výška: 478 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Pretekárska trať 1


Šibenický vrch – Kubíkov vrch – pri štátnej hranici – Šibenický vrch

Zima na myjavských kopaniciach.Dĺžka trasy: 1,4 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 30 min.
Stúpanie: 60 m
Klesanie: 76 m
Celkové prevýšenie: 39 m
Max. výška: 725 m n. m.
Min. výška: 686 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou.

 

Pretekárska trať 2a


Hamovanie – Kubíkov vrch

Zimná príroda na kopaniciach.Dĺžka trasy: 2,9 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 30 min., opačný smer 10 min.
Stúpanie: 190 m
Klesanie: 76 m
Celkové prevýšenie: 135 m
Max. výška: 728 m n. m.
Min. výška: 593 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou.

 

Pretekárska trať 2b


Hlavina – Hamovanie

Západ slnka nad kopanicami v zime.Dĺžka trasy: 2,6 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 20 min.
Stúpanie: 125 m
Klesanie: 82 m
Celkové prevýšenie: 56 m
Max. výška: 609 m n. m.
Min. výška: 553 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 1


Udržiavaná bežkárska trasa.Vrbovce – Kamenné vráta

Dĺžka trasy: 4,4 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 1,5 h
Stúpanie: 484 m
Klesanie: 239 m
Celkové prevýšenie: 249 m
Max. výška: 650 m n. m.
Min. výška: 401 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 2


Udržiavaná bežkárska trasa.Kamenné vráta – Kubíkov vrch

Dĺžka trasy: 4,5 km
Náročnosť: stredná
Trvanie: 1 h
Stúpanie: 300 m
Klesanie: 266 m
Celkové prevýšenie: 85 m
Max. výška: 704 m n. m.
Min. výška: 619 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou alebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 3


Myjavské kopanice v zime.Kubíkov vrch – Veľká Javorina (vysielač)

Dĺžka trasy: 6,6 km
Náročnosť: ťažká
Trvanie: 2 h
Stúpanie: 476 m
Klesanie: 194 m
Celkové prevýšenie: 287 m
Max. výška: 967 m n. m.
Min. výška: 680 m n. m.

Trasa je počas sezóny upravovaná rolbou lebo skútrom.

 

Bielokarpatská bežkárska magistrála - časť 4


Letecký pohľad na zasneženú Myjavu.Veľká Javorina (vysielač) – Holubyho chata

Dĺžka trasy: 0,7 km
Náročnosť: ľahká
Trvanie: 5 min.
Stúpanie: 340 m
Klesanie: 28 m
Celkové prevýšenie: 312 m
Max. výška: 957 m n. m.
Min. výška: 909 m n. m.

Trasa nie je počas sezóny pravidelne mechanicky upravovaná.

 

Kamenná bouda – Veľká Javorina


Myjavská veža v zime.Kamenná bouda – Javorinský náučný chodník – rázcestie Križovatka na Strání – Veľká Javorina

Dĺžka trasy: 7,2 km
Náročnosť: ťažká
Trvanie: 1,50 h
Stúpanie: 340 m
Klesanie: 28 m
Celkové prevýšenie: 312 m
Max. výška: 957 m n. m.
Min. výška: 645 m n. m.

Trasa nie je počas sezóny mechanicky upravovaná.

 

Zjazdové lyžovanie


 

výhľad z veľkej javoriny     V okolí Myjavy sa nachádzajú tri lyžiarske strediská, ktoré v prípade priaznivých snehových pdomienok poskytujú služby milovníkom zimných športov. Ide o Veľkú Javorinu, Starú Myjavu a Brezovú pod Bradlom. Najbližšie k Myjave je areál v Starej Myjave, ktorý býva spravidla aj najviac navštevovaný. Od kopaničiarskej metropoly je vzdialený asi 10 km a prístup k nemu je možný autom či autobusom. Tu je krátke predstavenie týchto stredísk.

 

 

Lyžiarske stredisko Veľká Javorina a Holubyho chata


     Na najvyššom vrchu Bielych Karpát – Veľkej Javorine (970 m n. m.) sa nachádza známe zimné lyžiarske stredisko, ktoré poskytuje ideálne možnosti na rodinné lyžovanie. Tunajšie lyžiarske terény sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov. Lyžiarske stredisko Veľká Javorina sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom, na hraniciach s Českou republikou. Je vyhľadávanou lokalitou so známou verejnosti prístupnou Holubyho chatou, ktorá ponúka celoročné ubytovanie i stravovanie a možnosti posedenia v štýlovej reštaurácii. Okrem lyžovania tu záujemcovia nájdu aj veľa možností na kvalitný treking, horskú cyklistiku a turistiku.
    Základná stanica strediska sa nachádza v nadmorskej výške 882 m n. m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 970 m n. m. Celkové prevýšenie teda predstavuje 148 metrov. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km. V areáli strediska Veľká Javorina sa nachádzajú štyri vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1380 osôb za hodinu. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek. Pre lyžiarske kurzy a väčšie skupiny je možné podľa záujmu dohodnúť aj iné dni prevádzkovania vlekov. Minimálny počet osôb v takejto skupine je 30. Stredisko získalo v oficiálnej 5-stupňovej kategorizácii stredísk (najlepšie hodnotenie je 5) Združenia slovenských lanoviek a vlekov (Lavex) hodnotenie: **.

Kontakt:

veľká javorina svahHolubyho chata 1048, 916 12 Lubina
Tel.:  + 421 903 435 947
e-mail:  info@holubyhochata.sk
web: www.holubyhochata.sk
FB:  www.facebook.com/holubyhochata

Ďalšie najbližšie ubytovanie:

Turistické ubytovanie Pod Javorinou, Lubina - U Kľačkov
Tel.: +421 903 231 125, +421 903 464 727

Mlyn pod Skalkou, Lubina
Tel.: +421 907 164 962

 

Ski Land Stará Myjava


     Upravený svah a príjemné služby nájdete aj v stredisku zimnej rekreácie Ski Land Stará Myjava, ktoré je vzdialené iba 35 km od kúpeľného mesta Piešťany a 10 km od mesta Myjava. Lyžiarske stredisko s umelým zasnežovaním má k dispozícii dve kvalitne upravené zjazdovky s dĺžkou 500 m a dva detské svahy s dĺžkou 180 m a 50 m s vlekom zadarmo. Štyri vleky majú celkovú prepravnú kapacitu 1800 osôb za hodinu, denne dvakrát upravovaný svah, vykurovaný reštauračný priestor s krbom a príjemné vonkajšie posedenie. Zjazdovka je ľahká až stredne ťažká, v celej dĺžke umelo zasnežovaná, vhodná pre začínajúcich a stredne pokročilých lyžiarov, no zároveň poskytuje možnosť zdokonalenia techniky lyžovania. Stredisko má osvetlenie a ponúka aj možnosť večerného lyžovania. Lyže, palice a lyžiarky vám požičajú v kvalitne vybavenej požičovni lyžiarskeho výstroja. V blízkosti zjazdovky je bufet s čajovňou, ski servis, bezplatné parkovisko a v prípade optimálnych snehových podmienok majú v okolí strediska množstvo možností aj lyžiari – bežkári na uprených tratiach. Navyše je v ponuke možnosť vyskúšať si jazdu na snowboarde. Najmenší lyžiari sa môžu naučiť lyžovať v lyžiarskej škôlke. Umiestnenie svahov umožňuje rodičom mať nad svojimi ratolesťami neustály dohľad. Samozrejmosťou je profesionálny turniketový a kamerový systém. Otvorenie zimnej sezóny je každý rok sprevádzané rôznymi aktivitami pre návštevníkov.
    Základná stanica strediska sa nachádza v nadmorskej 460 m n. m. a najvyšší položený bod strediska je vo výške 550 m n. m. Celkové prevýšenie predstavuje 90 metrov. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km, z nich je 1,3 km umelo zasnežovaných. Stredisko získalo v oficiálnej 5-stupňovej kategorizácii stredísk (najlepšie hodnotenie je 5) Združenia slovenských lanoviek a vlekov (Lavex) hodnotenie: **.

Kontakt:

Ski Land Stará MyjavaStará Myjava 411, 907 01 Stará Myjava
Tel.: +421 905 250 653
e-mail: skilandsro@gmail.com
web: www.skiland.sk
FB: www.facebook.com/skiland.staramyjava

Najbližšie ubytovanie:

Ubytovanie v súkromí Samuel
Tel.: +421 905 219 239

Ubytovanie na Mlyne
Tel.: +421 907 983 556

 

Lyžiarsky vlek Bradlo (Chata na Bradle)


    Na vrchole kopca v Brezovej pod Bradlom sa nachádza lyžiarsky svah polohovaný v katastrálnom území obce Priepasné. Je umiestnený pod úpätím Bradla s mohylou gen. M. R. Štefánika, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkou. Lyžiarsky vlek disponuje kapacitou 200 lyžiarov za hodinu na svahu dlhom 360 metrov. Možnosti lyžovania sú obmedzené snehovými podmienkami a počtom návštevníkov. Minimálny počet lyžiarov je 10. Zjazdovka má priemernú náročnosť. Pri zjazdovke stojí chata, ktorej kapacita je 40 hostí v interiéri a 200 hostí vo vonkajších priestoroch. Je otvorená denne od 9.00 do 21.00 h.

Kontakt:

Vlek v Ski Lande Stará Myjava.Končiny 258, 906 13 Brezová pod Bradlom
Tel.: +421 944 632 461
e-mail: chatabradlo@gmail.com

Najbližšie ubytovanie:

Penzión Holotéch Víška, Košariská
Tel.: +421 34/624 45 16, +421 903 792 499

Penzión Stará škola, Priepasné
Tel.: +421 905 456 215Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Jún 2020
PUSŠPSN
123457
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zoznam podujatí

Anketa
Od pondelka 1. 6. 2020 sa opäť otvárajú brány materských či základných škôl. Pošlete do nich svoje deti?


Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online8
Dnes  707
Mesiac  5537
Celkovo1178303

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac